10 Aralık’ta Toprak Ana Gününü kutlayalım!

Yerel üreticiye, doğala, topraktan çıkana ses olarak doğan Terra Madre –Toprak Ana Gününü, 10 Aralık’ta Slow Food – Fikir Sahibi Damaklar ile birlikte kutlayalım!

2009 yılından beri Aralık ayında kutlanan bu hareket, toprağa ne kadar bağlı olduğumuzu, toprağın bereketinin önemini belirterek, sürdürülebilir gıda sisteminin önemini bize hatırlatacak.

Gıda ve toprak temelli olan bu gün elbette birey olarak bizim gezegene olan bağımızı sorgulatacak. Ama geçirdiğimiz zaman diliminde elbette önemi gittikçe artan iklim felaketleri bizim toprağa farklı bir gözle bakmamızı hala sağlamadıysa Toprak Ana günü size bunun için bir şans tanıyor olacak.

10 Aralık Cuma günü 19.00’da Salt Beyoğlu’nda başlayacak etkinliğe Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği başkanı Pelvin Çoban Savran konuk oluyor. Ayrıca Nar Çiftliği kurucusu Nardane Kuşçu ve Fikir Sahibi Damaklar’ın kurucusu Defne Koryürek‘in de bu günü ‘yeter’ kavramı üzerinde duracak. Etkinliğin basın bültenini sizlerle paylaşıyoruz.

Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
thumbnail_1354801049(1)

Tarihi bir kırılma anındayız. Gezegenimizin bekası tehdit altında. Küresel İklim Değişikliği‘nin etkilerini sadece değişen yağış rejimi ya da ardın ardına kırılan sıcaklık rekorlarıyla değil, yokolan türler, yangınlar, afetler, savaşlar, kıtlık ve ölümü göze alarak gerçekleşen göçlerle de görür noktaya geldik.

Sayıca bu gezegenin baskın türüyüz. Diğer türlerle kıyaslandığımızda hatta, işgalci noktasındayız. Sorumluluğumuz aşikar. Fosil yakıta bağımlılığımızdan, gıda üretim biçimlerimiz ve sucul hayata karşı hoyratlığımızla gezegenimizin sürdürülebilirliğine zararımız artık değil bir günde, bir yılda, bir asırda dahi onarılamayacak boyutta.

Kitle örgütleri ve her katmandan çevreci hareketlerin gözü kulağı Paris’te, COP 21‘den çıkacak kararı bekliyorlar. Elbette hükümet yetkililerinin bu 21. toplantıda bağlayıcı bir karar almaları ve bu kararı uygulamada fevkalade bir niyet göstermeleri en büyük dileğimiz.

Slow Food’un İstanbul’da yapılanmış birliği Fikir Sahibi Damaklar olarak bu günü, gezegenimize hala en yakın olan, gezegenimizin fısıltısını en iyi duyan, gezegenimizin dilini en rahat konuşanlarıyla yan yana gelmeyi istedik.

Bu yıl Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği başkanı Pelvin Çoban Savran‘ı misafir ediyoruz kutlamamıza. Küresel iklim değişikliğinin Sarıkeçililer’ce nasıl izlendiğini; göçer ve kadın olmanın bugünkü dünyamızda karşılığını; keçileri, gündelik yaşamı ve miras aldıkları kadim yaşam bilgisinin korunup korunamadığını konuşacağız. Nar Çiftliği kurucusu Nardane Kuşçu ve Fikir Sahibi Damaklar‘ın kurucusu Defne Koryürek’in de hazır bulunacağı etkinlikte “yeter” kavramı üzerine odaklanabilmeyi umuyoruz.

Ardından da tarhana çorbasının eşlik edeceği masamızda Sarıkeçililer’in imalatı keçi peyniri ve pide paylaşacağız. SALT Beyoğlu Açık Mutfak’ta 10 Aralık günü saat 19:00’da başlayacak bu etkinliğe vakti olan, muhabbete aç ve açık herkes davetlidir.

3553535353

Toprak Ana Günü, çeşitli illerde aşağıdaki gibi kutlanacak:

Toprak Ana Günü Şile Yeryüzü Pazarı’nda
13 Aralık Pazar günü, Slow Food Şile Palamut ve Slow Food İstanbul Gençlik Ağı bir araya gelecek.Etkinliğin detayları burada.

İstanbul Permakültür Kolektifi’nden maya takası
12 Aralık’ta İstanbul Permakültür Kolektifi Toprak Ana Gününü maya takası yaparak kutlayacak. Slow Food Balkon Bahçeleri Konvinyumu ile birlikte düzenlenen bu gün, herkesin katılımına açık. Etkinlik ise 13.00 – 14.30 arasında gerçekleşecek.
Etkinliğin detayları burada.

Foça Yeryüzü Pazarı unutulmuş yemekleri paylaşacak
Toprak Ana’yı bekleyen bir başka güzel etkinlik de Foça’nın yeryüzü pazarında gerçekleşecek. Foça’nın geleneksel yemeklerinin konuşulacağı bu etkinlikte İstanbul Fikir Sahibi Damaklar’dan Defne Koryürek, şeflerin şefi Şemsa Denizsel,
İzmir Bardacık Birliği’nden Nedim Atilla Prof Dr Tayfun Özkaya katılacak.Etkinliğin Facebook sayfasıburada.

Slow Food Bodrum ise Toprak Ana’yı dopdolu dört gün ile kutluyor
Bodrum’da çeşitli okullarda söyleşiler ve toplantılarla kutlanan haftayı buradan takip edebilirsiniz.

Toprak Ana Bursa’da Nilüfer Kent Konseyi ile kutlanıyor
10 Aralık Perşembe günü 13.00’da açılış konuşması ile başlayan Toprak Ana Günü, ‘Tarladan Sofraya Üretici Forumu ve Kırsalımızda Sebzecilik’, ‘Yerel Yemekler ve Ot Çeşitleri’ gibi başlıklarla geniş katılımcıya seslenecek. Etkinlik detayları burada.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Bir yıldır hiçbir şey satın almayan Selma Hekim ile tanışın

Almadım isimli blog'un sahibi Selma Hekim, bir yıl önce başladığı hiçbir şey satın almama deneyimine başarı ile devam ediyor.

Kapat