100 yaşındaki şehvetli kaplumbağa tek başına türünü yok olmaktan kurtardı

Siyah gergadanların sayısını korumak için silahlı koruma kullanıldı. Pandaların sayısını artırmak için panda pornosu bile üretildi. Keşke her ikisinin de elinde Diego gibi bir birey olsaydı. 100 yaşındaki bu şehvetli kaplumbağa türünü tek başına yok olmaktan kurtardı.

Sadece 50 sene önce Hood adasına özgü Galapagos’un dev kaplumbağalarından 14 birey kalmıştı. Biliminsanları bu 14 bireyin üremek için birbirinden çok uzakta kaldığını fark edince, türün geleceğini korumak adına tüm bireyleri komşu bir adada toplamış.

Bu sırada ABD’de bulunan Diego isimli bir Galapagos kaplumbağası bu kaplumbağalar ile aynı türden olduğu fark edilince, 1977 yılında bu adaya doğru yardım için yola çıkmış ve Diego tüm gücü ile yardım etmiş.

TIKLAYIN: Kadıköy’ün dünyaca ünlü kedisi Tombili’nin heykeli dikilecek

2016-09-21-1

Öyle ki, artık ismi Süper Diego olarak bilinen kaplumbağa, tamı tamına 800 adet yavruya babalık yapmış. Yapılan araştırmalar, Hood adasına özgün Galapagos kaplumbağalarının her 5 üyesinden ikisinin Diego’nun yavrusu olduğunu gösteriyor.

1,5 metre boyunda 80 kilo ağırlığındaki Süper Diego’nun 6 tane kaplumbağa eşi bulunmakta. Her ne kadar soyu tükenmeye yakın bazı türler bu çeşit bir durumdan sayılarını yeniden artırmış olsa da, hiç biri sadece tek bir bireyin çabaları sayesinde olmamıştı.

Ekvador adalarında yaşayan Galapagos kaplumbağalarının sayısının 18. Yüzyılda yaklaşık 300 bin civarında olduğu düşünülüyor. Ama bu adaların yakınından geçen denizciler Galapagos kaplumbağalarını dayanıklı bir besin kaynağı olarak görmüş. O yüzden bu kaplumbağaların bilinen 15 türünden 3’ünün aşırı avlanma yüzünden soyu tükenmiş durumda.

2016-09-21-2

Şimdi ise bir çok koruma programı, ulusal park ve bazen 100 yaşında şehvetli bir kaplumbağa sayesinde Galapagos kaplumbağalarının sayısı 20 bin civarında ve giderek artıyor. Süper Diego’nun 70 yıl daha yaşayacağını düşünürsek, gelecekte daha fazla Galapagos kaplumbağası bebeği görmememiz için bir sebep yok.

Kaynak: Treehugger


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Muğla Belediyesi, tohum bankası kuruyor

'Yerel Tohum Ulusal Güç' sloganıyla yola çıkan Muğla Belediyesi, bölgeye has tohum çeşitlerinin toplanıp saklanacağı bir Yerel Tohum Merkezi kuruyor.

Kapat