193 ülke tek bir mesajda birleşti: Aşırı antibiyotik kullanımını durdurmalıyız!

Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin tamamı ortak bir bildiriye imza atarak, yılda 700 binden fazla insanın ölümüne neden olan antibiyotik kullanımına karşı önlemler alma kararı aldı.

Modern tıpa karşı en büyük tehdit olarak adlandırılan aşırı antibiyotik kullanımı, hastahanelerde artık ultra güçlü antibiyotiklerin bile durduramadığı süper bakterilerin ortaya çıkması ile son zamanlarda tartışılmaya başlamıştı.

Yılda 700 bin kişinin ölümüne yol açan süper bakteriler artık ülkelerin sınırlarını aştığından, Birleşmiş Milletler küresel bir koordinasyon sistemi kurmak istiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün antibiyotik uzmanı Keiji Fukuda, ilaçlara direnç gösteren süper bakterilerin modern tıpın başarılarını geriye götürebileceğini belirtiyor.

TIKLAYIN: Antibiyotik kullanımı hakkında doğru bilinen 7 yanlış

1409243394360-1024x683

Fukuda, 2050 yılında antibiyotik direnci oluşturmuş bakteriler ile hayatını kaybeden insanların, kanserden hayatını kaybeden insanlardan daha fazla olabileceğini öngörüyor. Bu da her yıl yaklaşık 10 milyon insanın tedavi edilemeyen enfeksiyonlardan hayatını kaybetmesi demek.

Aşırı antibiyotik kullanımını azaltmak için insanlar ve hayvanlar için kullanılan anti-mikrobik tıbbi ilaçların satışını ve kullanımını inceleyecek olan düzenleyici bir sistemi oluşturması amaçlanıyor. Konu hakkındaki bilinç düzeyini arttırmaya yönelik planlar da bulunun bu bildiride, antibiyotiklere alternatif olabilecek yeni ilaçların da araştırılması için teşvikler sağlanacak.

Türkiye, yanlış ve aşırı antibiyotik kullanımı listesinde OECD ülkeleri arasında birinci sırada. Komşudan alınan, evde kalmış, doktora danışmadan eczanelerden alınan antibiyotikler yanlış, lüzumsuz ilaç kullanımını artırıyor. Yararlı mikro organizmaları öldürüyor, zararlıların ise daha kolay yerleşmesine neden oluyor, zararlı bakterilerin ilaçlara direncini artırabiliyor.

Antibiyotik Kıyamet ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu (Türkçe altyazılı) izleyebilirsiniz:

Önceki yazıyı okuyun:
100 yaşındaki şehvetli kaplumbağa tek başına türünü yok olmaktan kurtardı

Süper Diego tamı tamına 800 adet yavruya babalık yapmış.

Kapat