21 Haziran Dünya Yoga Günü’nde yogayı keşfetmek için birbirinden güzel 3 etkinlik

Bazı egzersizlerin modası gelip geçse 5000 yıldır hem bir hayat felsefesini hem de düzenli egzersizi içinde beraber yaşatan bir oluşum var; yoga.

Yoga size kalori yakmaktan ve kaslarınızı geliştirmekten çok daha fazla yarar sağlıyor. Hem vücut hem de zihni beraber çalıştıran, derin nefes ve meditasyon ya da dinlenme ile beraber güçlendirici ve esnetici bir program içeren yoganın, kimi hızlı yapıda olan kimi ise daha dinlendirici forma bürünen neredeyse 100’den fazla çeşidi var.

INDIA-LIFESTYLE-YOGA

Son 1 yıldır ise yoga severler, yoga’yı tanıtmak amacı ile Birleşmiş Milletlerinde resmi bir gün olarak ilan ettiği 21 Haziran Dünya Yoga Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. Özellikle geçen sene Yeni Delhi’de Hindistan’ın başbakanı Narendra Modi eşliğinde 84 ülkeden 35,985 kişinin katıldığı etkinlik oldukça ilgi çekmişti.

Bu sene de Türkiye’de de olmak üzere Dünya Yoga Günü için bir çok etkinlik düzenlenmekte. Biz de sizin için yogayı keşfedebileceğiniz 3 birbirinden güzel etkinliği listeledik.

1- Adnan Çabuk Yoga Vakfı Gün Boyu Yoga Etkinliği

4536467

‘Dünya Yoga Günü Etkinliği’ bu yıl Adnan Çabuk Yoga Vakfı tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin avlusunda gün boyu sürecek etkinlikler ile kutlanıyor.

Etkinlik kapsamında Türkiye’nin farklı illerinde hizmet vermekte olan Yoga Okulları ve yogaya gönül veren katılımcılar biraraya gelerek tüm dünya ile senkronize bir halde yoga faaliyetlerini gerçekleştirecek.

Yoga’da dinlenmeyi keşfedeceğiniz Yoga Nidri’den, kristal çanaklar eşliğinde yogaya, power yogadan, kahkaha yogasına kadar bir çok değişik yoga aktivitesinin bir araya geleceği bu etkinlik, yogayı keşfetmek için birebir.

Saat 10’da başlayacak etkinliğin Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

2- Hindistan Konsolosluğu Yoga Etkinliği

13315501

Hindistan Konsolosluğu’nun Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ile ortak düzenlediği resmi etkinliği Anadolu Yakasında Vivekananda Yoga Üniversitesi adına İstanbul Yoga Merkezi ile birlikte organize edilen etkinlik Kalamış Parkı Kadıköy Belediyesi Gençlik Merkezi 2. Futbol Sahasında gerçekleşecek.

Katılımcılara mat ve Hindistan’daki AYUSH Bakanlığının (Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler Bakanlığı) hazırladığı el kitapçığının Türkçe versiyonu verilecek etkinliğe gelirken üstünüze (eşofman, tayt gibi) rahat kıyafetler giymeyi unutmayın.

Saat 17:00’da başlayacak etkinlik kapsamında bazı sürprizler de mevcut. 2 kişiye Vivekananda Yoga Üniversitesi Bangalore Hindistan kampüsünde düzenlenen Yoga Eğitmenlik Sertifika Programına burslu katılım imkanı ve Purnam Yayınları’ndan çıkan temel yoga kitaplarından biri olan Yoga Vazişta’nın 2.Cildinin lansmanı da sunulacak etkinliğin Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

3- Marga Yaşam Atölyesi Yoga ve Piknik Etkinliği

13442366

Marga Yaşam Atölyesi Dünya Yoga Gününü kutlamak amacıyla saat 08:45’te Suadiye sahilde buluşuyor. Eklem yogası, yoga ve çigong derslerinin ardından güne çimenlerde sohbet ederek devam edecek etkinlik için yoga matınızı ya da çimenlere sermek için bir örtü ve ardından paylaşmak üzere yiyecek bir şeyler getirmeniz yeterli.

Matı olmayanlar için aynı zamanda sınırlı sayıda mat sağlanacak.

Etkinliğin Facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa’nın muhteşem manzaralara sahip 9 tren rotası

Avrupa'nın birbirinden güzel manzaralarla bezeli 9 tren rotasını inceledik!

Kapat