6 adımda öğle aranızı güzelleştirin

Gün boyunca uzayıp giden mesai saatlerinin, bize en özel olması gereken yanı nasıl geçtiğini anlamadığımız öğle araları olmuştur hep. Saat 12’yi geçtiğinde bilgisayarımızı kapatıp, yemeği geçiştirip biraz dinlenmeye çalışmanın ne demek olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.

Biz de sizin için aşağıdaki önerilerimiz ile ofis hayatınız boyunca, tadını çıkarabileceğiniz öğle molaları için ufak ama önemli olan faktörleri yeniden hatırlatalım dedik.

1. Teknolojiden uzak bir saat

tumblr_ntcvzfP15Q1qhavz7o1_1280

Harika bir öğlen, ya da kaliteli zamana dair olan her şey, telefonun size yakın olmadığı bir vakittir. Kıymetli tek bir saatiniz için Facebook veya Instagram hesabınızı unutmanızı gerektiren pek çok sebep var. Birinci olarak da ne yapıyorsanız o’na, şimdiye odaklanmak değil mi? Biliyoruz ki Wi-fi olmazsa olmaz. Fakat size de gündemi takip edebilmeniz için öncelikle teknolojiden biraz uzak durmanızı öneriyoruz.

2. İlerleyebilmek için önce sessizlik

Biraz garip ama sessizlik şimdilerde en zor elde edebildiğimiz şeylerden biri. Otomatikleşmiş şehir hayatında ‘hız yapma’ ve ‘yetiştirme’ odaklı yaşıyoruz. Bir görevden diğerine, kendimize teşekkür etmeden, bu gücü neye borçlu olduğumuzu bilmeden, sadece yaşayıp geçiyoruz.

Yalnızca bir dakikalığına hayatınızı yavaşlatarak, öncelikle bir şeye yetişmeye çalışmayın. Belki derin bir nefes alabilirsiniz. Sonrasında ise, kendinizi sadece öğle aranıza odaklayacağınız menünüzü afiyetle yemeye hazır olabilirsiniz.

3. Kendinizi iyi besleyin

46431845

Sefer tasınız var mı? İşe götürmeyi denediniz mi? Eminim ki yoğun tempomuz buna izin vermiyordur. Yemek yapmaya yeteri kadar zaman ayıramıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Fakat sağlıklı yaşamak isteyen siz ve bedeniniz değil mi? Tüketilen gıdaların bağışıklık sisteminden uyku düzenine, hayat kalitenize söz geçirebilen bir rolü olduğunu söyledik.

Öğle yemeği deyip geçmeyin, saatler boyu karşısında durduğunuz ekranınızın tesellisidir bu bir saatlik mola. O yüzden hakkını vermek için, kendinizi işlenmiş gıdalardan hazır yemeklerden, uzak tutun. Eminim ki, kendi hazırladığınız sefer tasınız iş yaşamınızda tatmaya değer bir fark yaratacaktır.

4. Dışarı çıkın, en azından biraz uzaklaşın

1

Günün 8 saatinden fazlasını geçirdiğimiz ofislerden uzaklaşmak, başka bir yerde olmak, sadece iş yaşamında değil her zaman ihtiyacımızın olduğu bir değişimdir. Kimsenin soru sormadığı bir zaman aralığı için, bir kaç cadde öteye gitmek, bir parkta oturmak, ya da başka bir masada oturmak bazen tüm temponun yükünü omuzlarımızdan atmaya yeter. Yani kısacası sefer tasınızı alın ve ofisten çıkın.

5. Paylaşın

Kinfolk_City-Guide_Coffee-Collective-14

En azından haftada bir kez, sevdiğiniz biriyle öğle aranızı paylaşabilirsiniz. Hazırladığınız yemeği arkadaşlarınızla paylaşmak, hem size sadece yoğun olduğunuzu unutturur, hem de mükemmel öğle aralarını yaymanıza yardımcı olur.

6. Bir bardak ile bitirin

Öğle aranızı sonlandırmadan önce, sevdiğiniz çaydan bir bardak içmeyi, ya da en sevdiğiniz yaz limonatanızdan yudumlamayı unutmayın. Özellikle bu kısmı toplanma bölümünün sonuna koymanızı öneriyoruz. İşe başlamadan önceki son şey olsun ki tadı damağınızda kalabilsin.

Kaynak: One Green Planet

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Çevre Günü’nde bizim de hayallerimiz var

Bugün Dünya Çevre Günü. Her yıl 5 Haziran’da kutlanan bu günün, her yıl farklı bir teması oluyor. Bu seneki tema...

Kapat