800 yıllık zeytin ağacı yeniden meyve verdi

Mersin’de odun olarak kesilmek üzereyken köklü olduğu fark edilen 800 yıllık zeytin ağacı Toroslar Belediyesi tarafından hızarcıdan alınıp yeniden parka dikildi. 20 ay boyunca özel bakım uygulanan ağaç, geçtiğimiz günlerde yeniden meyve verdi.

TIKLAYIN: İtalya’nın ağaçtan katedrali yavaş yavaş büyüyor

Odun olarak kesilmek için Adana’dan getirilen ağacın yeni kesilmiş ve köklü olduğu belediye yetkilileri tarafından fark edilince hızarcıdan ağacın belediyeye vermesi rica edildi. 15.000 metrekarelik bir parka dikilen ağaç, iki yaşındaki başka bir zeytin ağacıyla aşılandı,  kök salma ilaçları ve özel sulama çalışmaları ile yoğun bakım yapıldı. Yeniden hayata dönen ağaç, bir sembol olarak koruma altında tutulacak.

zeytin8802

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’nın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Bu zeytin ağacını hızarcı arkadaşımızdan rica ettik, verdi. Bu işin uzmanları kökün 800 yıllık olduğunu söylüyor. Bu ağacı uzmanların eşliğinde oradan alarak vinç yardımı ile parkımıza diktik. Yaklaşık bir ay oldu. Filiz attı, kökü tuttu. Bu ağaç burada sembolik bir değer taşıyacak. Herkes gelip belki de bunun etrafında fotoğraf çektirecek. Böyle bir değeri yaşatmanın mutluluğu içindeyiz. Kurumasın diye etrafını telis bezi ile çevirdik nemli olması için. Kök salma ilacı da veriyoruz.”

(Kaynak: Arkeofili)

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Evde, kendi deodorantınızı yapın

Kozmetikteki zehirli kimyasallardan uzak durmak isteyenler için en basit yol evde, bildiğiniz malzemelerle kozmetik ürünlerinizi hazırlamak. Sunny Subramanian'ın doğal kozmetik...

Kapat