8’inci Kadıköy Kitap Günleri Haydarpaşa Garı’nda gerçekleşiyor

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kitap Günleri 1 Haziran’da Haydarpaşa’da başlıyor. 8. Kitap Günleri’nin onur konuğu kent kimliğine katkılarından dolayı Türk edebiyatının usta kalemlerinden Selim İleri olacak.

Kent kültürünün mimari bir eseri olan Haydarpaşa Garı’nın tarihi ve simgesel atmosferi içinde kitapla buluşacağı kitap günlerine 100’ün üzerinde yayın evi katılıyor. 600 yazar ve çizerin imza günü ve söyleşiyle katılacağı Kitap Günleri 1-5 Haziran tarihleri arasında arasında ziyaret edilebilecek.

2134235(1)

Tarihi Haydarpaşa peronlarını sokaklara çeviren beş gün boyunca sürecek etkinlik ve imza günlerinde Ataol Behramoğlu, Arife Kalender, Adnan Özyalçıner, Aydın Ilgaz,EnverAysever, Mine Kırıkkanat, Onur Öymen, Buket Uzuner, Emre Kongar, Hüsnü Mahalli, Mustafa Sönmez, Leman Dergisi, Bayan Yanı ve Fil Dergisi yazar ve çizerlerinin de aralarında bulunduğu pek çok yazar okurlarıyla buluşacak.

Şehir ve kent kültürü ile Toplumsal meselelerin ağırlıklı olarak işleneceği etkinlikte gazeteci yazarİsmail Saymaz’ın “3. Yılında Gezi” söyleşisinin yanı sıra gazeteci Gökmen Ulu’nun yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı “Direniş” adlı belgeselinin gösterimi de yapılacak.

En son konuşmalardan bir ise Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası’ndan Hasan Bektaş’ın konuşmacı olarak katılacağı“Haydarpaşa’yı Savunmak” başlıklı söyleşi olacak.

Kitap Günlerinin bir başka özelliği ise bir sosyal sorumluluk projesinin de yer alıyor olması. Kitap Günlerine katılan yayınevleri okul ve kütüphaneler için kitap bağışlıyor. Bunun dışında alana kurulacak kumbara ile okurların da kampanyaya destek vermesi sağlanacak. Okurlar satın aldıkları kitapları ihtiyacı olan okul ve kütüphanelere gönderilmek üzere hazırlanan kumbaralara bırakacak.

Kadıköy Belediyesi, Haydarpaşa Garı’na kolay ulaşabilmesi için 3 noktadan ring seferleri düzenleyecek. Bostancı, Haldun Taner Sahnesi ve Uzunçayır Metrobüs İstasyonu’nda her saat başı kalkacak araçlar okurlara Haydarpaşa’ya taşıyacak.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için buradan broşürü inceleyebilir, etkinliğin Facebook sayfasını ise buradan takip edebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Vegan hamburger yapabileceğiniz 3 sebze köftesi

Hem sağlıklı, hem de lezzetli hamburgerler yapmak düşündüğünüzden daha kolay.

Kapat