Yeşilist.com Logo
isot

Acı biber yemenin 5 yararı

by / 1.218 Yorum / 1583 Okunma / 11 Şubat 2016

Adanalı bir arkadaşımın her sabah acı biber yemeye başladığından beri kendini daha güçlü ve sağlıklı hissetmeye başladığını söylemesinin üzerine acı gıdalar tüketmenin sağlık üzerindeki etkilerini araştırmaya başladım ve bir kez daha gördüm ki ‘büyüklerimiz haklı’.

Araştırmalar, binlerce yıl önce Meksika’da yetiştirilmeye başlandığına ve 15. yüzyılda Avrupa’ya geldiğine inanılan acı biberin sindirim ve boşaltım sistemi ile kalp-damar rahatsızlıkları ve hatta kanserle mücadelede yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Bibere acı tadını veren, pişirildiğinde ya da dondurulduğunda etkisini kaybetmeyen kapsaisin maddesinin en bilinen yararları şöyle:

1. Kan dolaşımını hızlandırır.

7777_png

Acı biber yediğinizde biber içerisindeki kapsaisin sinirlerinizi uyararak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu da özellikle kronik hipertansiyon hastalarının acı biber tüketerek kan dolaşımlarını düzenleyebileceklerini gösteriyor.

2. Kolesterolü düşürür.

66666666(1)

2013 yılında yapılan bir araştırma kapsaisin tüketiminin yüksek kolesterole sahip bünyelerde kandaki lipoproteinleri güçlendirerek kolesterol düşürücü etkiye yol açtığını ortaya koyuyor. Kapsaisin kolesterol emilimini azaltarak fazla kolesterolün bünyeden atılmasına yardımcı oluyor. Bu da düzenli olarak acı biber tüketmenin kolesterolünüzü sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

3. Sindirime yardımcı olur.

4444(9)

2010 yılında yapılan bir araştırma ise acı biber yemenin mide ve bağırsaklardaki antioksidan enzimler üzerindeki etkisini incelemiş. Sonuç ise kapsaisinin bu enzimlerin çalışmasını güçlendirerek sindirimi kolaylaştırdığı ve mide ve bağırsakları koruduğu yönünde olmuş.

4. Kanserden korunmaya yardımcı olur.

5555(9)

Araştırmalar kapsaisinin aynı zamanda kanserden korunmada da rolü olduğunu ortaya koyuyor. Biliminsanları kapsaisinin prostat tümörlerinin büyümesini yavaşlattığını ve acı biber tüketen bireylerde akciğerdeki tümörlerin daha yavaş geliştiğini söylüyorlar. Yapılan testler prostat kanseri hücrelerinin ölüm hızı ile kapsaisin tüketimi arasında doğru orantı olduğunu gösteriyor. Bu sonuç acı yemenin kanseri iyileştirdiği anlamına gelmese de kanserden korunmada önemli rolü olduğuna işaret ediyor.

5. Ağrı ve acıya iyi gelir, kaşıntıyı önler.

6666(5)

Acı biber yediğinizde beyniniz ısının yayılmasını engellemek için endorfin salgılamaya başlar. Endorfin de bir başka ısı kaynağı olan acı ve ağrıların da dinmesini sağlar. Her tür eklem ağrısı, nöropatik ağrı ve dermatolojik yara acısını dindirmede acı bibere başvurabilirsiniz. Salgılanan endorfin kaşıntılı deri hastalıkları ve alerjilerde enflamasyon ve kaşıntının azalmasını da sağlar.

Acı biber ve mide kanseri

324323

Çok fazla acı biber tüketmenin mide kanserine yol açtığını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur fakat bilim dünyası bu konuda birbirine zıt sonuçlarla karşı karşıya. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma günde 9-25 jalapeno yiyen Meksikalı işçilerde mide kanseri vakalarının arttığını gösterse de bir başka araştırma Amerika genelinde acı biber tüketimi yüksek olan bireylerde mide kanseri vakalarının azaldığını ortaya koyuyor.

Bunun yanında acı biberler içerdikleri yüksek A, C ve E vitaminleri ile potasyum ve folik açısından da oldukça zengin bir kaynak. Abartıp her öğünde de kullanmayın ama acı biberi mutfağınızdan eksik de etmeyin!
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
234254657763532421111
Tohum takasının en güzeli bostanda yapılır!

13 Şubat Cumartesi günü hem tohum takası yapın, hem de Yedikule Bostanlarını ziyaret edip destek verin!

Kapat