Adidas’ın okyanustan çıkarttığı ayakkabısı

İki ay önce haberini paylaştığımız Adidas’ın plastik açılımı, uzun soluklu bir girişimi üretime dönüştürmeye hazırlanıyor. Aşağıda gördüğünüz ayakkabı, illegal balık avcılığında kullanılan ağların okyanustan toplanmasıyla üretildi ve sene sonunda raflarda yerini alacak.

Hayatımızı çevreleyen markaların sadece trendleri ve zevkleri değil, yaşamsal meseleleri de değerlerinin arasına yerleştirmesi açıkçası sevindirici. Giderek bize daha sürdürülebilir bir marka olduğunu hatırlatan Adidas’ın bu rüzgarını rakiplerine de bulaştırması, giderek azalan bioçeşitliliğin akıbetini belirleyecek bir başlangıç noktası olabilir.

Biz yaşarken nesli tükenen canlılara tanık olup, mercanların yok olmasına verilen tarihlerin yanında, okyanuslarla ilgili en sevindirici haber Adidas’ın topladığı plastik atıklardan ayakkabı üretiyor olması oldu.

3027386-inline-s-knitted-05

Yürüttüğü okyanus odaklı projede Parley for the Oceans’la işbirliği içinde olan marka, bu farkındalığı müşterilerine ve modaya bulaştırmaya kararlı. Kaynak olarak sahilde toplanabilir plastikleri ve denizde biriken ağları kullanacak olan Adidas, bu konuyla ilgili hiç sıkıntı çekmeyeceğini de açıklıyor. Aynı zamanda üretim zincirlerinden geçecek olan bu çöplerden farklı ürünleri için de yararlanmayı düşünüyor.

Bu sayede doğaya ait olmayan plastiğin tekrar kullanımını mümkün kılarak, atık döngüsünün ayarlarıyla oynayacak proje, bioçeşitlilik rakamları için çok şey ifade edecek. Adidas okyanustan çıkan her bir parçanın canlılar için yaşamsal önem taşıdığının farkında, daha da önemlisi müşterisi de farkında olsun istiyor.

Artık ülkelerin enerji politikaları daha çok yenilenebilire dönüşürken, bir diğer kulvarda, Adidas’ın yaptığı bu yeni yatırım da markaların değerlerini tekrar tanımlamaya zorluyor. ‘Çözüm’ün bir parçası olarak, tüketici ile arasındaki bağı kuvvetlendirmek isteyen Adidas’ı sürdürülebilir markalar arasında nerede göreceğimizi merak ediyoruz. Lego’nun plastiğe hoşçakal demesi gibi, üreticileri daha adil kaynak aramaya zorlayacak bu kararlar umarım bulaşıcı olur.

Kaynak:

Fast Company

Önceki yazıyı okuyun:
Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin 7 sebebi

Bitmeyen bir yorgunluk döngüsünün içine girdiğinizde biraz sorgulamamız gereken noktalar.

Kapat