Yeşilist.com Logo
2(1)

Ağaç ev değil ağaçlı ev

by / 802 Yorum / 802 Okunma / 24 Mart 2016

Neredeyse tüm ülkenin şehirlerden kaçıp gitme hayali kurduğu günümüz ortamında Kazakistan’dan yepyeni bir doğal ev tasarımının hayata geçeceği haberi geldi. Mimar Aibek Almassov tarafından 2013 yılında tasarlanan ancak mali kaynak bulunamadığından hayata geçirilemeyen ağaçlı ev projesinin ilk örneğinin önümüzdeki yıl inşa edileceği tahmin ediliyor.

Ormandaki bir ağacın etrafına yerleştirilecek cam bir tüp şeklinde tasarlanan dört katlı evi, etrafına inşa edildiği ağaç besleyecek. Almassov, ağacın can verdiği bu evde insanların doğayla uyum içerisinde yaşayacağını belirtiyor.

1

3

4

5

Duvarları kaplayan şeffaf güneş panelleri evin enerji ihtiyacını karşılarken, aydınlatma da ağaç dallarına asılan küçük lambalar tarafından karşılanacak. Çatıda biriktirilen yağmur suyu da filtrelenerek evin su ihtiyacını giderecek. Her katı birbirinden güzel olan bu evin en çarpıcı özelliği ise doğrudan ormanın içerisinde bulunan bir kapsülde duş alma imkânı sağlıyor olması.

6

7

2017 yılında Kazakistan’da inşa edilmeye başlanacak ilk ağaçlı ev, insanların ziyaret edebileceği bir örnek olarak tasarlanacak. Heyecanla bekliyoruz!Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
213243546
Apple’ın geri dönüşüm robotu Liam ile tanışın

Liam, artık kullanmadığınız iphone’ların yeniden kullanılabilir parçalarını ayırıp kategorize ediyor ve bu sayede geri dönüşüme katkı sağlıyor.

Kapat