Akkuyu Nükleer Santrali hakkında 6 gün sonra ortaya çıkan büyük tehlike

Deprem fay hattına yakın olması, ÇED sürecindeki usulsüzlükler, daha önce denenmemiş teknolojinin kullanılacak olması ve bölgede yaratacağı potansiyel tehlike ile sıkça gündeme gelen Mersin Akkuyu Nükleer Santral’i projesi için Rusya’da Novovoronezh Nükleer Enerji Santrali’nde kurulan reaktör örneğinde problemler ortaya çıktığı belirtildi.

Akkuyu Nükleer Santralinde kullanılması planlanan ve Ağustos ayında deneme çalışmalarına başlayan, daha önce hiç denenmemiş VVER-1200 tipi reaktör tam kapasite 2 hafta çalışmasının ardından 10 Kasım’da, açıklamalara göre elektrik jeneratöründen dolayı kısa devre yaparak arızalandı. Arıza ardından reaktörün çalışmaları durduruldu.

TIKLAYIN: Akkuyu’da neler olacak?

Yapılan açıklamada bu tip arızaların yaşanabileceğini belirtildi, fakat arıza hakkında bilgi vermek için neden 6 gün beklendiği hakkında bir açıklama yapılmadı. Bir görgü tanığı santralin türbinlerinde patlama yaşandığını söylüyor ve arızayı “olağanüstü bir durum” olarak tanımlıyor. Santral içinden bir çalışanın ise patlama diye duyulan sesin kapakların açılmasıyla ortaya çıkan ani su basıncından kaynaklandığını belirtti.

Konu hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan WWF Türkiye İletişim Sorumlusu Özgür Gürbüz de Rusya ile yaşanan uçak krizine atıf yaparak şöyle dedi:

Kaynak: Kuzey Ormanları Savunması


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Patagonia ‘Kara Cuma’nın tüm gelirini çevre kurumlarına bağışlayacak

ABD'nin en bilinen spor ve giyim mağazalarından biri olan Patagonia, bu yıl bir ilke imza atarak Kara Cuma'dan elde edilecek...

Kapat