Yeşilist.com Logo

Akkuyu Nükleer Santrali hakkında 6 gün sonra ortaya çıkan büyük tehlike

by / 306 Yorum / 306 Okunma / 24 Kasım 2016

Deprem fay hattına yakın olması, ÇED sürecindeki usulsüzlükler, daha önce denenmemiş teknolojinin kullanılacak olması ve bölgede yaratacağı potansiyel tehlike ile sıkça gündeme gelen Mersin Akkuyu Nükleer Santral’i projesi için Rusya’da Novovoronezh Nükleer Enerji Santrali’nde kurulan reaktör örneğinde problemler ortaya çıktığı belirtildi.

Akkuyu Nükleer Santralinde kullanılması planlanan ve Ağustos ayında deneme çalışmalarına başlayan, daha önce hiç denenmemiş VVER-1200 tipi reaktör tam kapasite 2 hafta çalışmasının ardından 10 Kasım’da, açıklamalara göre elektrik jeneratöründen dolayı kısa devre yaparak arızalandı. Arıza ardından reaktörün çalışmaları durduruldu.

TIKLAYIN: Akkuyu’da neler olacak?

Yapılan açıklamada bu tip arızaların yaşanabileceğini belirtildi, fakat arıza hakkında bilgi vermek için neden 6 gün beklendiği hakkında bir açıklama yapılmadı. Bir görgü tanığı santralin türbinlerinde patlama yaşandığını söylüyor ve arızayı “olağanüstü bir durum” olarak tanımlıyor. Santral içinden bir çalışanın ise patlama diye duyulan sesin kapakların açılmasıyla ortaya çıkan ani su basıncından kaynaklandığını belirtti.

Konu hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan WWF Türkiye İletişim Sorumlusu Özgür Gürbüz de Rusya ile yaşanan uçak krizine atıf yaparak şöyle dedi:

Kaynak: Kuzey Ormanları Savunması
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Benzer yazılar

  • Akkuyu’da neler olacak?
    Dün gece dünya basını Kanada’nın batı kıyılarında radyoaktif belirtilere rastlandığı haberleriyle ayağa kalktı.
  • Nükleer Enerji Nedir?: Üç başlıkta nükleer enerji
    Nükleer Enerjiye karşı olan ya da onu destekleyen tartışmalar o kadar karman çorman oldu ki; nükleer enerjinin aslında ne olduğunu bile unuttuk.
  • Nükleer geliyorum demez
    İtiraf edin ki, Japonya’yı vuran felaketten sonra, olası bir depremde Türkiye’nin Akkuyu’ya kurmakta olduğu nükleer enerji santrallerinin hepimizin hayatını nasıl etkileyeceği kafanızı biraz da olsa kurcaladı! Bugün Japonya, deprem ve ardınan gelen tsunami yüzünden zarar gören santrallerinden çıkan nükleer sızıntı ile baş etmeye çalışıyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Patagonia ‘Kara Cuma’nın tüm gelirini çevre kurumlarına bağışlayacak

ABD'nin en bilinen spor ve giyim mağazalarından biri olan Patagonia, bu yıl bir ilke imza atarak Kara Cuma'dan elde edilecek...

Kapat