Alman Çevre Bakanlığı eti menüden çıkardı

Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendricks yaptığı son açıklamada bundan böyle resmî etkinliklerde et servis edilmeyeceğini duyurdu. Bu kararın arkasındaki neden ise endüstriyel et üretim ve tüketiminin çevre üzerindeki olumsuz etkisi ve iklim değişikliğine olan katkısı.

TIKLAYIN: Et yememek için 20 neden

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada etkinlik ve toplantılarda servis edilen menülerden et ve balık ürünlerinin kaldırılması, mevsimlik, adil ve organik gıdalar servis edilmesi ve en yakın yerde üretilen, karbon ayakizi düşük malzemeler tercih edilmesi isteniyor.

meat-choices-i-went-for

Geleneksel mutfağında şnitzel, sosis ve domuz dizi gibi yemekler barındıran bir ülkede böyle bir karar alınması gezegenin geleceği açısından umut verici. Kararın ardından Der Spiegel gazetesinin yaptığı bir anket ise vatandaşların bu karara farklı tepkiler verdiğini ortaya koyuyor:

Çevreyi korumayı ve iklim meselesini ciddiye alan herkes, et ve balıktan vazgeçmeyi göze almalı. (%26,06)
Bu yapılan devlet babacılık. Et, her öğünde yenen bir gıda. (%21,30)
Büyütecek bir şey yok. Bakanlıkta et yiyemezseniz, çıkışta kebapçıya gidebilirsiniz. (%20,61)
Et tabii ki iyi, fakat düzenlemelerle abartılmasına gerek yok. (%32,02)

Anket sonuçları birbirine yakın olsa da Almanya’da 2010 – 2015 yılları arasında et içermeden gıdalara talep iki katına çıkmış, et ürünlerine olan talepte ise %10 oranında düşüş görülmüş.

Kaynak: Treehugger


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Akkuyu Nükleer Santrali nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarını da tehdit ediyor

Akkuyu Nükleer Santrali için yayınlanan yeni rapor nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının nükleer santralden zarar görebileceğini ama bunun santrali durdurmaması...

Kapat