Artısıyla eksisiyle mikrofiber

Son zamanlarda hemen her evde kullanılmaya başlayan mikrofiber temizlik bezlerinin, temizlikte devrim yarattığı, tüy bırakmadan tüm yüzeyleri başarıyla temizlediği ve deterjansız kullanıldığında bile birçok bakteriyi yok ettiği konuşuluyor. Biz de mikrofiber bezlerin iyi ve kötü özelliklerini listeleyerek kararı size bırakmaya karar verdik.

1. Plastikten uzak bir hayat yaşamaya çalışanlara duyurulur: Mikrofiber bezler petrol bazlıdır. Sentetik ve plastik malzemeden yapılırlar. Tabak ve bardaklarınızı bu maddelerle temizlemek ya da kurulamak ister misiniz?

2. Mikrofiber bezler pozitif elektrikle yüklüdür bu da negatif elektrikle yüklü toz parçalarını etrafa dağıtmaktansa kendine çekmesini sağlar.

3. Mikrofiber bezler, bir saç telinin %1’i inceliğindeki fiberlerin bir araya getirilmesiyle yapılır. Bu da hem bezinizin çok daha geniş yüzeyleri başarıyla temizlemesini hem de emiş gücünün normal bir bezden daha fazla olmasını sağlar.

4. Yapılan araştırmalar mikrofiber bezlerin bakteri ve virüs temizliğinde normal bezlere oranla çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu da evinizi zehirli kimyasal içeren temizlik ürünleri kullanmadan, yalnızca su ile temizleme imkanı sağlıyor.

5. Mikrofiber bezle yapılan temizlikte normal temizlik bezlerinin yirmide biri kadar su harcanıyor.

microfiber-cloth-04

6. Daha az su harcasa da mikrofiber bezlerin kirlenen su kaynaklarına etkisi olumsuz. Bilimadamları son yıllarda dünyanın dört bir tarafındaki okyanus ve yeraltı sularında mikroplastik parçacıklarbulmaya başladılar.

Bu parçacıklar hem deniz canlıları hem de bizler tarafından farkında olmadan tüketiliyor. Çamaşır makinesine atılan her bir sentetik kumaş, her yıkandığında yaklaşık 1.900 plastik fiber suya geçiyor. Yanlış duymadınız, tüm yeryüzü canlıları olarak plastik sindiriyoruz.

7. Doğal liflerin aksine doğaya çözünmeyen, ekosisteme yapışıp kalan bu görünmez plastik parçacıklarının kanserojen olduğu kanıtlanmış polisiklik aromatik hidokarbonları (PAH) ve poliklorobifenilleri (PCB) yutma ve toksin oluşturma özellikleri bulunur. Araştırmalarda balıklarda ve gıda zincirinde de bulunan hayvanların vücutlarında bu mikroplastiklere rastlanmıştır.

8. Eski bir tişörtü ya da kumaşı geri dönüştürerek plastiksiz, pamuk bir temizlik bezi yapabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sağlık, Temizlik
Beyin ve zihin sağlığınız için en yararlı yiyecekler

Beyniniz için yakıt seçerken akıllı davranın, çünkü konu beyin sağlığına gelince her yiyecek aynı değil.

Kapat