Artvin artık daha yavaş

Artvin’e bağlı Şavşat ilçesi dün itibariyle Türkiye’nin sakin şehirleri arasına girdi. Böylece Türkiye’de Seferihisar’ın üyeliğiyle başlayan Slow City hareketi, Perşembe, Yalvaç, Taraklı, Gökçeada, Vize, Akyaka, Yenipazar, Halfeti ve en nihayet Şavşat’la 10 şehre yayılmış oldu.

1999 yılında İtalya’da dört belediye başkanının bir araya gelip aldıkları kararla başlayan ve önce İtalya’ya sonra da tüm Avrupa’ya yayılan Slow City hareketinde Türkiye, dünya sıralamasında 75 şehirle İtalya, 17 yavaş şehirle Polonya, 12 yavaş şehirle Almanya ve 11 yavaş şehirle Güney Kore’nin ardından 10 şehirle dünya beşincisi. Amerika Birleşik Devleri’nin tamamında ise yalnızca üç Slow City bulunuyor.

artvinsavsat
Yavaş Şehir nedir? Nasıl Yavaş Şehir olunur?

Yavaş Şehir olmak isteyen yaşam alanları uluslararası bir kurum olan Cittaslow’a başvururlar. Başvurunun ardından bölge 71 farklı kategoride denetlenir ve Cittaslow hareketinin bilimsel ilkelerine uygunluğu kontrol edilir. Bu ilkeler toplu taşımadan internet kalitesine, engelli entegrasyonundan trafik yoğunluğuna, hamile haklarından tarım yöntemlerine, sağlıklı gıdadan enerji kaynaklarına kadar birçok farklı alanı kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Nüfusu 50.000’in üzerindeki yaşam alanları ise Cittaslow başvurusunda bulunamaz.

artvinsavsat

Bu güzel gelişme sayesinde zaten yemyeşil bir cenneti andıran Şavşat daha yavaş ve daha huzurlu bir şehir olacak. İlçede yenilenebilir enerji kaynakları kullanılacak, trafik azalacak ve bisikletler artacak, zehirli ve GDO’lu gıda üretilemeyecek. Bu yaz gidilecek yerler listesine Şavşat’ı eklemek için daha fazla nedene gerek var mı?


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Şehre yakın 5 kaçış rotası

Şehirden uzakta, doğanın içinde bir gün geçirmek isteyenler için kolaylıkla gidilebilecek 5 kaçış rotası önerisi sıraladık.

Kapat