Avrupa Parlamentosu Paris İklim Anlaşmasını onayladı: Anlaşma artık yürürlükte

Küresel ortalama sıcaklık artış limitinin 1,5 derece ile sınırlandırılmasını öngören Paris İklim Anlaşması Avrupa Parlamentosu’nda 610 vekil ile onaylandı. Avrupa Birliği’nin topluluk politikalarını hazırlayan Avrupa Parlamentosu’nun oyu ile Paris İklim Anlaşması artık pratikte yürürlüğe girmiş oluyor.

Avrupa Birliği’nin onay belgesini Cuma günü Birleşmiş Milletlere teslim edilmesi bekleniyor. Böylelikle Paris İklim Anlaşması için gerekli olan, 55 ülke sayısına ulaşılmış, AB’nin de onay vermesiyle birlikte zararlı gaz emisyon oranlarında öne konulan hedef sınırı aşılmış oldu.

Daha önce zararlı gaz emisyonlarının ortaya çıkmasına en fazla sebep olan Çin, ABD ve Hindistan anlaşmayı onaylamıştı. AB dünya çapındaki zararlı karbondioksit (CO2) emisyonlarının yüzde 12’sinden sorumlu.

TIKLAYIN: ABD ve Çin Paris İklim Anlaşmasını birlikte onaylayarak tarihi bir olaya imza attı

ap-39paris-iklim-degisikligi-anlasmasi39ni-onayladi-h

 

Geçen hafta AB’ye bağlı 28 ülkenin çevre bakanları İklim Anlaşması’nı destekleyen görüşlerini bildirmiş ve böylece üye ülke parlamentolarının anlaşmayı onaylamasını tavsiye etmişti. Ülkedeki fosil enerji kaynağı kömüre özellikle önem veren Polonya ise son dönemlere kadar anlaşmaya ilişkin çekincelerini dile getirmişti.

Yaklaşık bir yıl önce AB zararlı karbondioksit emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990’daki seviyenin yüzde 40’ı oranında düşürmeyi taahhüt etmiş, bunun Paris’teki İklim Anlaşması’nda yer almasını sağlamıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, oylamadan ertesinde yaptığı açıklamada, Avrupa’nın iklimin korunmasında lider rolü bulunduğuna işaret etti ve “Bu tarihî anda buradan bulunmaktan son derece onur duyuyorum. Dünyanın çeşitli yörelerinde anlaşmanın bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesi için olağanüstü girişimlere tanık olduk” diye konuştu.

hp-gauging-climate-change-promo

Çok sayıda Avrupalı politikacı ise Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamadan sonra asıl çalışmaların şimdi başladığına dikkat çektiler. Avrupa Yeşiller Partisi Başkanı Reinhard Bütikofer, AB’nin şimdi bir kez daha enerji, toplu taşımacılık ve finans alanlarındaki dönüşümleri pekiştirmesi gerektiğini vurguladı.

Ülkelerin daha az karbon emisyonu salımı yapmasını hedefleyerek ekonomideki fosil yakıt bağımlılığını ortadan kaldırmayı ve böylelikle iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı hedefleyen Paris İklim Anlaşması sadece doğa için değil, ülkeler arasındaki güven için de çok büyük bir önem taşıyor.

Kaynak: Reuters, Deutsche Welle


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Hayvan koruma yasası, Türkiye’de hayvanları korumuyor

4 Ekim, Hayvanları Koruma Günü. Ancak, Türkiye’de hayvan haklarını düzenleyen 5199 sayılı yasa, hayvanları korumak konusunda oldukça yetersiz.

Kapat