Avustralya Açık’ta bir vegan

Senenin kaçırılmayacak spor organizasyonlarından bir tanesi olan Avustralya Açık geçtiğimiz haftalarda başladı. Sporseverler ve tenisseverler olarak heyecanla sonuçları beklerken, bir konuya dikkat çekmek istedim: Spor ve beslenme!

Çok sevdiğimiz günlük egzersizlerimizi düzene koymaya çalışırken, şimdilerde es geçemediğimiz bir konu da yaptığımız spora uygun diyet yapabilme ve dinlenebilme. Kalori enerji hesaplamaları ile emek emek hazırladığımız listelerin başında gelen proteinler bazı sporcuların ya da şampiyonların yemek listesinde bulunmuyor. Örnek olarak bu seneki Avustralya Açık’ta uzun bir aradan sonra izleme fırsatı bulduğumuz Venus Williams’ın menüsünde.

2011 senesinde sjogren sendromu tanısı konulan Venus Williams aldığı, daha doğrusu almak zorunda kaldığı radikal kararlar sonunda sebze odaklı beslenme diyetine geçiş yapmak zorunda kalmıştı.

1111111111(1)

Kronik bir deri hastalığı olan bu sendrom, bağışıklık sisteminde kendine ait olan hücre grubunu yabancı olarak algılayarak savunmaya geçer. Bu savunmada gözyaşı ve tükürük bezleri hedef alınır. Herkes ve özellikle sporcularda kendini hemen hissettiren kas ağrıları ve eklemlerdeki iltihaplanma hastaların başına türlü türlü dert açar. Özellikle sporcu iseniz…

%90‘ı kadınlarda görülen bu hastalık Venus Villiams için başta kas yanmalarından ibaretken, kortlardan öteye geçerek gündelik hayatını radikal kararlar aldıracak şekilde etkilemiş. Bitmeyen yorgunluk, nefes kesilmesi sporcunun yalnızca oyun kalitesini değil, yaşam kalitesini de geriye düşürmüş.

Bu aşamadan itibaren ise ilaç tedavisinin yanında sağlığı etkileyen bir kriter de devreye girmiş: Beslenme!

Uzun süren iyileşme sürecinde doğru seçilen gıdanın en etkili ilaç olduğunu belirten Williams, gittikçe daha iyiye gittiğini devam eden turnuvada da çeyrek finale kalarak gücünü kendine ve çevresine kanıtladı.

Bu süreçte vücudunun limitlerini daha iyi tanıyarak kendine gerçekçi hedefler koyan sporcu, şekeri tamamen hayatından çıkardığını ifade ediyor. Tedavi sürecinden en etkili verimi alabilmek adına vegan beslenme düzenini izleyerek çiğ gıda tüketiminin bağışıklık sistemini olumlu etkilediğini de ekliyor.

34 yaşındaki tenisçi, tedavi sürecinde çalışmalarına devam ettiğini ve daha fazla güçlendiğini de ekleyerek en az günde iki buçuk saat egzersiz yaptığını ve tenis için antrenmanlarını düzene koyduğunu belirtiyor.

Beş sene aradan sonra ilk defa çeyrek finale kalmayı başaran sporcuyu sizce finalde de izler miyiz?

Önceki yazıyı okuyun:
Çağrı: Kısırkaya ölüm kampına karşı toplanıyoruz

Sokak hayvanlarının sonunu getirecek olan Kısırkaya toplama kampı, içinde yakma odaları olan, hayvanların içinde dönemeyecekleri kadar dar, penceresiz, ışıksız beton...

Kapat