Babalara özel 6 kolay el yapımı hediye

Babalar günü yaklaşmakta ve biz babalarımıza klasik hediyeleri vermekten sıkıldık. Size Babalar Günü için kolayca hazırlayabileceğiniz çam sakızı çoban armağanı, el emeği göz nuru 6 hediye hazırladık.

1. Ailenizin danseden kuklaları

KuklaYeni

Bu proje çok zor gibi gözükse de, aslında sadece biraz zaman ve güzel bir maket bıçağı istiyor. Eski oyuncaklardan esinlenen bu proje için, ailecek herkesin kolunun bacağının göründüğü bir fotoğrafınız lazım. Bunun yanında yapıştırıcı, ince bir karton, güzel bir maket bıçağı, raptiye, küçük bir çekiç ve ince bir ipinizin de olması lazım.

 1. Fotoğrafınızdan iki çıktı alıp kartonunuzun üstüne yapıştırın.
 2. Her kukla için ikişer tane kafa/gövde parçası, 4 kol ve 4 bacak parçası olacak şekilde maket bıçağı ile kesmeye başlayın
 3. Kuklaları raptiyeler yardımı ile birleştirip, küçük çekiciniz ile beraber raptiyelerin iğnelerini bükün.
 4. Dirsek, omuz, diz ve kalça kısmında olacak raptiyelere ipleri bağlayın
 5. İpleriniz gövdelerin al kısmında birleşsin ve orada bir tek bir noktada hepsini birbirine bağlayın. Bağladığınız noktadaki ipi çektiğinizde kuklaların dansetmesine dikkat edin.
 6. İsterseniz ipler yerine kuklaların arka tarafına küçük mıknatıslar yapıştırıp, ailenizi buzdolabınızın üstünde şekilden şekile sokabilirsiniz.

2. Babaların sanatkar çocuklarının yaptığı soyut sanat t-shirtler

Tshirt Yeni

Hiç beklenmedik yerlerden cidden güzel fikirler çıkabiliyor cidden. Düz renk bir t-shirt, şerit bant ve kumaş için özel keçeli kalem ile çocuğunuzun hayal gücünün ürettiği bu t-shirtleri her baba giymek isteyecektir.

 1. T-shirtü ilk önce yıkadıktan sonra cetvel ve bantlar ile bir “tuval” hazırlıyoruz, dikdörtgen olursa güzel oluyor. Değişik şekiller için tuval içine bir kaç bant daha ekleyebilirsiniz.
 2. Tuval kısmının altına büyükçe bir kitap ya da kalın bir karton koyduktan sonra, t-shirtün diğer kısımlarını altta toparlayın ve t-shirtü iyice sabitlediğinize emin olun.
 3. Bırakınız çocuğunuz yaratıcılığını konuştursun.
 4. Bantları söktükten sonra kuru bir ütü ile tshirtü ütüleyip, 24 saat sonra bir kez daha yıkayabilirsiniz.

3. Sanatkar babalarınız için not alacakları deri defter

8765445678

Dışarıda havalar güzelken ya da bir an da akla gelen o güzel fikirler için el yapımı bir defteri babalarınız çok beğenecek.

Bu proje için; suni deri, istediğiniz boyutta keseceğiniz sayfalar, delgeç, döner kumaş kesici, defteri ve sayfaları birleştirecek metal aparat lazım.

 1. Biraz ıslattığınız derinizin boyutunu kesici ile ayarladıktan sonra delgeciniz ile küçük metal aparatların geçeceği delikleri açın.
 2. Kuruduktan sonra sayfalarınızı derinin içine koyup, deliklerin olduğu yeri işaretleyip, gene aynı yerden sayfalara da delikler açın
 3. Birazcık şekil katmak için, suni derinizin bir tarafına iğne iplik ile basit bir işleme de yapabilirsiniz
 4. İşiniz bittikten sonra metal aparatları deliklerden geçirip sayfaları ve deriyi birbirine bağlayabilirsiniz. Sıkıştırmak için aparatın üzerine bir havlu serip çekiç ile hafifçe vurabilirsiniz.

4. Babanızın en sevdiği fincanında desenler

Fincansuluboya

Her babanın çay ya da kahve içtiği bir fincanı vardır. Onun üzerine, gördüğü zaman sizi hatırlayacağı güzel bir suluboya deseni yaptığınız zaman emin olun bu onun en sevdiği fincan olacaktır.

Bu projeyi yapmak gerçekten çok kolay, size gerekenler sadece beyaz bir seramik fincan ve sonrasında boya için gerekecek bir oje.

 1. Lekelenmesini dert etmeyeceğiniz bir kap içine sıcak su koyun.
 2. Ebru yapmasını izleyenler ya da bilenler için tanıdık gelecek bir şekilde ojenizden bir ya da bir kaç damlayı sıcak suyun içerisine damlattıktan sonra karıştırarak desene istediğiniz şekli verebilirsiniz.
 3. Fincanı suya batırın
 4. Aseton ile fazla gördüğünüz ya da bardağın altına giden boyaları çıkarabilir ve isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
 5. İsterseniz değişik renkler ekleyerek devam edebilirsiniz.
 6. Fincanınız iki saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

5. Bardağının altlığını unutan babalara özel “erkek” bardak altlıkları

987654567

Sadece “o babalar” için değil ama tüm babalar için evde ve işte kullanabileceği bardak altlıkları bizim çok hoşumuza gitti. Özellikle bıyık motifliler favorimiz.

İhtiyacınız olacaklar; boş bardak altlıkları ya da kalın bir karton, vinil üzerine basılmış “erkekçe” şekiller ve sözler, tuvalet ispirtosu, ince uçlu keçeli kalem (Cam üzerine yazan kalemler de olur) ve yine güzel bir maket bıçağı

 1. İlk yapacağınız karton ve bardak altlıklarını ispirto ile güzel silmek olsun ki, mürekkep tozsuz ve temiz bir alana iyice yapışsın.
 2. Şekillerinizin ve sözlerin bardak altlığı üzerinde görünmesini istediğiniz yerleri güzelce kesip, keçeli kalem ile içini doldurun
 3. Bu işlemin sonunda bulanık bir görüntü elde ediyorsanız, ispirto ile kötü görünen yerlerin üstünden gidebilirsiniz. Merak etmeyin bu çizdiğiniz yerleri değil, o kötü görünen yerleri silecektir.

6. Cep telefonu için deri kartvizitlik

İşi için cep telefonunu elinden düşürmeyen babalar için, “ikisi bir arada” bir önerimiz var. Size gerekenler; Plastik bir kılıf, suni deri,güzel bir makas, iğne & ipli, güçlü bir yapıştırıcı, tükenmez kalem ve çakmak. Bu projeyi adım adım ve fotoğraflı kılavuza bakarak yapmak en güzeli:

876545678

 1. Sunu deri üzerine kalem ile kılıfın dış hatlarını belirleyip kesmeye başlayın
 2. Kamerayı baz alarak, kameradan 1 cm daha aşağıya ve kestiğiniz parçadan 1 cm daha dar, uzunluğunun bir kredi kartından daha büyük olmasına dikkat ederek bir parça daha kesin.
 3. Parçanın tam ortası ve dışarıya bakan ucunda yarım bir daire kesin
 4. İçerisine bir kaç kart koyup, iki parçayı birbirine dikmeye başlayabilirsiniz
 5. Parçanın arkasına yapıştırıcıyı sürüp kılıfa yapıştırın
 6. Dikkatli bir şekilde çakmakla her iki tarafını da yakıp fazlalıkları temizleyin.
Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Falafel Günü kutlu olsun

Lezzetine göre yapılışı oldukça kolay olan bir falafel tarifi.

Kapat