Bağımsız bir belgesel olma yolunda Nükleer Alaturka destek bekliyor

“Benim Çocuğum” belgeseliyle geniş bir izleyici kitlesine ulaşan yönetmen Can Candan, Türkiye’nin nükleer hikayelerine odaklanacağı yeni belgesel film projesi “Nükleer Alaturka”ya hazırlanıyor.

1986’da “Çernobil bulutları” tepemizden geçerken Türkiye’de siyasi liderler, radyasyonun sağlığa olumsuz bir etkisi olmadığını iddia ederek halkı radyasyonun tehlikeleri konusunda aldatmaya çalışmışlardı.

“Biraz radyasyon iyidir”, “Radyoaktif çay daha lezzetlidir”; “Radyasyon kemiklere yararlıdır” gibi söylemlerin “alaturkalığı” ve absürdlüğü, Türkiye’nin 1930’lardan bu yana yazılmakta olan nükleer tarihindeki hikayeler ile birleşince ortaya trajikomik bir belgesel çıkıyor.

Nuclear Alla Turca- Nükleer Alaturka from Can Candan on Vimeo.

Nükleer Alaturka’da bu pek bilinmeyen yerel ve küresel hikayeleri birebir yaşayanlardan, tanıklardan, uzmanlardan, aktivistlerden, politikacılardan dinleyeceğiz. Nükleer Alaturka’yı görsel-işitsel arşiv malzemeleri, Cem Dinlenmiş’in animasyonları ve Mozart’ın mehter marşından esinlenerek bestelediği söylenen “Rondo Alaturka”sı ya da “Türk Marşı” ile seyirciyi kâh düşündüren, kâh güldüren, kâh hayret ve dehşet içinde bırakan bir belgesel olarak tasarlıyorlar.

Yönetmen ve yapım ekibinin hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü bağımsız filme maddi destek sağlamak için fon toplama sitesi Indiegogo’da bir kampanya başlatıldı. Böylelikle film ekibi herkesi belgesel projesinin yapım sürecine destek olarak bu projeyi sahiplenmeye davet ediyor.

56432354657

İlk destekçileri arasında Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği de olan filme, siz de vereceğiniz destekler ile filmin dijital bir kopyasına sahip olabilir, hatta ortak yapımcı ünvanı kazanabilirsiniz.

Nükleer Alaturka, “nükleer hikâyeleri” gün yüzüne çıkararak farkındalık yaratma çabalarını güçlendirmek ve insanlara harekete geçme ilhamı vermek için yola çıkıyor. Belgeselin seyirci ile buluşma tarihi olarak ise 2018 yılı planlanıyor.

Destek olmak için:http://igg.me/at/nuclearallaturca


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Yeşil Ekonomi’nin Aktörleri Yıldız Teknik Üniversitesi’nde

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Kulübü’nün düzenleyeceği ‘Yeşil Sektör 2016’ 14-15 Mart tarihlerinde

Kapat