Bahar alerjinizi kontrol altına almanın 9 doğal yolu

Yıl boyunca sorun yaşamayan ama bahar geldiğinde hapşırmaya başlayanlar için mevsimi ilaçlar ile geçirmeden yaşamak çok zor. Ama her zaman olduğu gibi biz de size eliniz hemen ilaçlara gitmesin diyoruz.

İlaçların yan etkileri bazı durumlarda yarardan çok zarar sağlamakta. Özellikle bazı alerji ilaçları gün içerisinde devam edemeyecek derecede uyku getirebiliyor. Bunun yerine doğal yollardan alerji ile savaşmak da mümkün.

İşte bu bahar mevsimi alerjinizi yenmenize yardımcı olacak 9 öneri:

1. Neti pot burun yıkama kabı:

neti-pot-tease-today-170215_e2

Alışması biraz zor olsa da, özellikle kapanan nefes yollarınızı açmak için burun yıkama kapları ya da neti pot tam da aradığınız şey. Burun yıkama kitleri, sinüslerinizi ve burun boşluklarınızı yıkayarak polen gibi alerji yapıcı maddelerin birikmesini engelliyor.

Sürekli akan burun ve burun çekme alerjik sinüzite yol açabiliyor ve burun yıkama kitleri bunu engelleyebilir. Aklınızda bulundurmanız gereken burun yıkama kitinizi düzenli olarak yıkamak olsun. Biraz su ve sirke ile yıkadığınızda bakterilerin burnunuza girmesine engel olursunuz.

2. Nane, lavanta ve limon esansiyel yağları:

essential-oil_625x350_51436936

Bu üç esansiyel yağın karışımı doğal bir antihistamik etkisi gösteriyor ve alerji ile ortaya çıkan inflamasyon riskini ortadan kaldırıyor. Alerjinin etkilerini azaltmak için bu karışımı bulunduğunuz odaya sıkabilir, ya da burnunuzun altına veya şakaklarınıza sürebilirsiniz.

TIKLAYIN: Evinizde bulundurmanız gereken 9 doğal esansiyel yağ

3. Elma ve ananaslı bir smoothie hazırlayın:

juicy-pineapple-smoothie-recip

Bir adet elmayı, 50 gr ananas ve 1 çay kaşığı bal ve bir bardak su ile blenderdan geçiererek kendinize alerjinizin önüne geçecek bir kokteyl hazırlayabilirsiniz. Erlmanın içerdiği kuersatin ve ananasın içerdiği bromeliad doğal inflamasyon önleyici ve antihistamik özelliklere sahiptir. İki üç güne bir bu kokteyli içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirip, alerjinizin etkilerini azaltabilirsiniz.

4. Probiyotikleri unutmayın

Desktop5

Sağlıklı bir sindirim sisteminin önemi alerijilerin önüne geçmekte de kendini gösteriyor. Bağışıklık sistemimizin %75’i bağırsaklarda ve bu bakterilerin yaşam alanını etkileyecek bir şey olduğun da, mikrobiyom bozulduğunda oluşan yüksek histamin bir alerji gibi gözükebilir.

Bu etkiyi probiyotik içeren yiyecekleri beslenmenize ekleyerek engelleyebilir, histamin seviyenizi düşürerek alerjilere karşı vücudunuzu güçlendirebilirsiniz.

TIKLAYIN: Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı

5. Yerel balları deneyin

honey-625_625x421_41461133357 (1)

Bölgenizde yetişen balların içerisinde az miktarda da olsa etranızdaki çiçeklerden gelen polenler bulunmakta. Bu az miktardaki polenin alerjiye sebebiyet verecek kaynaklara karşı sizi alıştırdığı düşünülmekte. Fikir aslında aşı vurulmak ile aynı fikire sahip. Az miktarda etkileşimin bağışıklık sistemini daha iyi çalıştıracağına inanılıyor.

6. Kırlangıç otu çayını deneyin

goz-otu (1)

Eğer alerjiniz daha çok yanma hissi, göz kaşıntısı ve burun tıkanıklığı şeklinde kendisini gösteriyorsa göz otu ya da kırlangıç otu size çözüm olabilir. Çoğu alerji lacı burun akıntısını durdururken, gözleri kurutur. Bunun önüne geçmekte için gün de iki defa içeceğiniz göz otu çayı özellikle göz kaşıntınızın önüne geçecektir.

7. Elma sirkesi

Apfelsaft

Elma sirkesinin bir çok yararı var ama alerjiyye karşı kullanımı çok öne çıkmıyor. 2 yemek kaşığı elma sirkesi alkaline pH içerdiği için, sindirim sisteminizi dengeleyip, inflamasyon önüne geçecektir. Bu da bağışıklık sisteminizin alerjiye odaklanmasını sağlayacaktır.

8. Süt ürünlerine ara verin

dairy_products_1 (1)

Hem geleneksel hem de modern tıpta sür ürünleri inflamasyon ve bağışıklık sistemini kötüleştiren bir yiyecek olarak görülüyor. Günde sadece bir porsiyon süt ürünü tüketerek alerjinizin etkilerini azaltabilirsiniz. Alerjiye karşı histamin üretiminizi azaltacak bu öneri ile inflamasyon riskinizi azaltabilirsiniz.

9. Isırgan otunu sevmeyi öğrenin

9_d (1)

Isırgan otu alerjilere karşı uzun yıllardır kullanılmakta. Özellikle ısırgan otu çayı, alerji belirtilerini ve inflmasyonu azaltıyor. Aynı zamanda C vitamini de içeren bu bitki bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor.

Kaynak: MindBodyGreen

Önceki yazıyı okuyun:
10. yılında Yeni İnsan Yayınevi Türkiye’de Enerji Politikalarını Özgür Gürbüz ile ele alıyor

8 Nisan Cumartesi günü Taksim'de bulunan EkBiçYeİç'de düzenlenecek söyleşide Özgür Gürbüz, Türkiye'de enerji meselesini ele alacak.

Kapat