Yeşilist.com Logo
2342342(5)

Balıkesir’in köyünden Nişantaşı markası çıktı

by / 296 Yorum / 297 Okunma / 1 Nisan 2016

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden 22 yaşındaki Yasin Sert, eski kıyafetler kullanılarak dokunan çaput kilimleri tasarım harikalarına dönüştürerek hem kumaş geri dönüşümüne katkıda bulunuyor hem de dokumacılıkla geçinen Ege köylerinin kalkınmasını sağlıyor.

2342342(5)

Chapputz markası altında iPad kılıfları, clutch ve yastık kılıfı gibi ürünler tasarlayan Yasin’in ürünleri bazı butiklerde ve internet sitesi üzerinden satılıyor. Çaput kilimin hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Yıllar önce yaşanan ekonomik yetersizliklerin neden olduğu eşyaların tekrar tekrar kullanılması zorunluluğu, kıyafet alanında da çaput kilim dokumacılığını popüler hale getirmiş. Çaput kilim dokumacılığı zamanla unutulmuş ve Ege’nin birkaç köyü dışında neredeyse tamamen yok olmuş.

4353435

Yasin ‘geri örüşüm’ adını verdiği girişimiyle, giysi geri dönüşümüne dayanan bu geleneği ayakta tutmayı hedefliyor. Kendi deyimiyle ‘kullanmadığı kıyafetlerini değerlendirmek isteyen kişiler ile kilim dokumak için kullanılmayan kıyafete ihtiyaç duyan kadınları buluşturarak ortaya geri dönüşümün çıkmasını sağlıyor. Proje sürdürülebilirliğini ise ürünlerin satış fiyatı üzerine koyulan kar marjından sağlıyor.’

 

Yasin’in tasarımlarını daha yakından incelemek ve projeye katkıda bulunmak için aşağıdaki link’leri ziyaret edebilirsiniz.
İnternet sayfası
Facebook sayfası
Instagram hesabı
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan’da bir restoran evsizleri doyurmak için sokağa buzdolabı bıraktı

Büyük restoranlarda her gün satılmayan kilolarca yemek çöpe atılıyor. Hindistan'da bir restoran evsizleri doyurmak için sokağa buzdolabı bırakarak bu duruma...

Kapat