Yeşilist.com Logo
Eco-Coolers-bangladesh-e1463738347700

Bangladeş’teki evleri pet şişeden yapılan bu klimalar serinletiyor

by / 488 Yorum / 595 Okunma / 14 Haziran 2016

Sel tehditi Bangladeş nüfusunun yüzde 70’ini tenekeden yapılmış minik kulübelerde yaşamak zorunda bırakıyor. 45 dereceye varan yaz sıcaklarında, çoğunda elektrik tesisatı bulunmayan bu kulübelerde yaşamak epey zor hale geliyor.

Eco Cooler isimli proje, Bangladeşliler’in pet şişe ve bir pano kullanarak yapabilecekleri, elektriğe ihtiyaç duymayan klima projesini geliştirdi. Kulübe içindeki sıcaklığı 5 derece kadar düşüren bu el yapımı klimalar yöre halkına rahat bir nefes aldırmakla kalmıyor, elektrik kullanmadan serinleme imkanı ve plastik pet şişelerin yeniden kullanılmasını sağlıyor. Bir reklam ajansı ile sosyal medya şirketinin ortaklaşa gerçekleştirdiği eko-klimanın yapılışı ve çalışma prensibi şöyle:

353453

Pet şişeler ortadan ikiye kesilerek şişe ağzı boyutlarında delikleri olan kare bir panoya iliştiriliyor. Daha sonra bu pano, şişelerin ağzı evin içine bakacak şekilde pencereye monte ediliyor. Esen rüzgar huni biçimindeki şişelerin içinden geçerek serin havanın kulübenin içine iletilmesini sağlıyor.

Herkesin kendi evi için hazırlayabileceği bu klimaların yapılışı hakkında detaylı bilgi bedava ve online olarak sunulmuş durumda.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
213245343232
Yatmadan önce telefonunuzu kullanmak beyninizi ve vücudunuzu etkliyor

Siz de bizim gibi yatağınıza girmeden önce sosyal medyasını kontrol eden, sevdiği kişilere son bir mesaj gönderen, en son haberleri...

Kapat