Baş ağrısına karşı 6 doğal reçete

Baş ağrıları geçene kadar yaşanan süreç bazı zamanlarda hayatı durduracak kadar kötü olabiliyor. Genellikle bu ağrıları hemen geçirmek için ağrı kesici ilaçlara koşuyoruz, ama baş ağrısını geçirmek için doğal çözümler de var.

Aşağıda baş ağrısını geçirmek için yapabileceğiniz 6 çözüm, tek başlarına hafif ağrılara, beraber kullanıldığı zaman ise ağır baş ağrılarına kimyasalsız bir çözüm sunuyor.

TIKLAYIN: Ofiste daha sağlıklı olmanın 6 basit yolu

 

1) Nane Yağı Kullanın

peppermint-oil1

Doğal esansiyel yağların sağlığımıza yararlı etkileri düşündüğünüzden daha fazla. Özelliklle nane yağının sakinleştirici etkisi ile gergin kaslarınız rahatlamaya başlayacaktır. Kan dolaşımını hızlandıran nane, aynı zamanda ağrı kesici özelliğe de sahip. Bu esansiyel yağın sadece kokusu bile rahatlatıcı ama aynı zamanda enerji verici etkisi ile baş ağrınızı geçirmekte size yardımcı olacaktır.

2) Su İçin:

cpkcawkw8aabegu

Hem de bol bol… Sıvı tüketimi baş ağrısını geçirmek için birinci sırada denemeniz gereken çözüm. Kendinizi bu sırada şımartmak isterseniz, meyveli su tariflerimize de bir göz atabilirsiniz.

3) Magnezyumlu Yiyecekler Tüketin

ıspanak

Bazı araştırmalar, migrenin ve basit baş ağrılarının genellikle düşük magnezyum seviyelerinde yaşandığını öne sürüyor. Bolca magnezyum içeren muz, avakado ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri sürekli tüketmek, beyninize kan akışını hızlandırıp, sinirlerinizi yatıştıracaktır.

4) B Vitaminini Unutmayın

why-are-b-vitamins-important-and-what-are-the-different-types-min

Sinir sağlığı için oldukça önemli olan B vitamini, baş ağrınızın şiddetini azaltacaktır. B vitaminleri gergin damarları rahatlatıp, ağrı algılayıcı sinirleri sakinleştiricek ve iskelet kaslarını gevşetecektir. B Vitaminleri hakkında daha fazla bilgi için bu içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

5) Zencefil Çayı İçin

642x361-does_ginger_tea_have_any_bad_side_effects

Zencefilin iltihaplanmayı önleyici özelliği aynı zamanda özellikle kas ağrıları ve stres kaynaklı baş ağrıları için de güçlü çözüm olmasını sağlıyor. Rendelenmiş taze zencefil, limon suyu ve bal ile yapacağınız bu sıcak çay anında rahatlatıcı etkisini gösterecektir.

6) Kafein Tüketiminiz Stratejik Olsun

21415_kaffeespezialitaeten_a

Kafein her ne kadar vücuttan su atıcı özelliği ile uğraşlarınıza ters düşüyor gibi gözükse de, bazen baş ağrılarınızın sebebi günlük kafein tüketiminizden kaynaklanıyor olabilir. Yeşil çay, bir shot espresso veya şekersiz bir Türk kahvesi bu durumlarda bir çözüm olsa da, kafein tüketimini fazla yapmamanız ve her bir bardak kahveden sonra iki bardak su içmeniz bizim tavsiyemiz.

Kaynak: The Chalkboard

Önceki yazıyı okuyun:
Yıllarca yetiştirebileceğiniz uzun ömürlü 8 meyve ve sebze

Bazı yıllık bitkileri siz de evinizde yetiştirebilir, bir yıldan daha uzun bir süre ürünlerinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kapat