Besin değeri beraber artan 5 gıda kombinasyonu

Genelde besinleri tek tek ele alıp, sağlıklı yanlarını incelesek de, bazı besin eşleşmeleri var ki, beraber yendiğinde her iki besinden de en yüksek şekilde yararlanmanızı sağlıyor.

Genellikle mineral zengini bir besin ile onun hücresel seviyede alınmasını kolaylaştıran besinleri içeren bu eşleşme hem sağlıklı hem de lezzetli tabaklar yaratıyor. İşin güzel yanı ise insanlığın bu besinleri neredeyse içgüdüsel bir şekilde genellikle bir araya getirmiş olması.

Demir + C vitamini

342546(1)

Hayvan ürünlerinin içerisinde bulunan demir, vücut tarafından kolayca alınsa da bu bitkisel bazlı demir aynı değil. Ama C vitamini ile beraber yendiğinde bu besinlerdeki demir daha hazır ve yüksek tesirli bir şekilde bulunmakta.

Yağ + A, D, E, ve K Vitaminleri

32142534657

Yağda çözünen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminleri vücudumuzda yağda depolanır. Bu vitaminlerin daha kolay alınması içinse besimlerin yağ ile birlikte alınması gerekir. Ama unutmayın, her yağ eşit değildir. Sağlıklı yağları inceledeğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Fermente olmuş gıdalar + B Vitaminlari + Mineralller

34253465(1)

Probiyotikler açısından zengin besinlerin yararı saymakla bitmiyor. Ama özellikle B vitamini içeren besinlerle beraber tüketildiğinde, B vitaminleri daha rahat bir şekilde emiliyor.

Diğer mineraller ise probiyotik ürünlerin bağırsaklardaki bakterileri iyileştirmesi ile daha iyi bir şekilde vücuda alınıyor.

Zerdeçal + Karabiber

231425467

İltahap ve yangının önüne geçmekle ünlü zerdeçal, karabiberle beraber tüketildiğinde vücudumuzda daha iyi bir etki bırakıyor. Bunda karabiber tükettikten sonra vücudumuzun bitkilere aramosını ve renklerini veren bitki kökenki antioksidanlara daha açık olması yatıyor.

Kalsiyum + Magnezyum + Protein

2314235

Sağlıklı ve güçlü kemikler için bu 3 besleyici çok önemli. Özellikle 3’ü beraber alındığı zaman bu besinler birbirini destekleyerek, vücutta daha iyi çözünmelerini sağlıyor.

Kaynak: MindBodyGreen

Önceki yazıyı okuyun:
Ek Biç Ye İç’ten Zehirsiz Ev Atölyesi

Beyoğlu'ndaki favori mekanlarımızdan Ek Biç Ye İç 28 Mayıs'ta şahane bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

Kapat