Yeşilist.com Logo
333333333333(3)

Beslenme düzenimiz alışkanlıklarımızı etkiliyor

by / 0 Yorum / 64 Okunma / 9 Eylül 2015

Kendimiz için yaptığımız iyi şeylerden biri herhalde herkesin aklına gelen sağlıklı beslenme, kilo vermek, fit kalmak olmalı. Fakat sağlıklı bir beslenme anlayışını biraz genişleterek günümüzün geri kalanı ve sosyal varlık olan bizlerin hayatlarını ne yönde etkileyeceğini de bazı durumlarda göz önünde bulundurmak lazım. Özellikle konu bitkisel beslenmeye geliyor. Besin değeri yüksek olan kaynakların yanında onları nasıl nerden tüketiyor oluşumuz da sağlığımızı olumlu etkilerden yeni alışkanlıkları da beraberinde getiriyor.

Kendimizi arındırmak stresi üzerimizden atmak istediğimizde, derin bir nefes alma yürüyüş yapmak kadar önem taşıyan fakat pek de stresle bağdaştırılmayan en temel ihtiyacımızın, beslenmenin altını çizmek istiyoruz.

Yoğun tempoda, etrafımızı saran şehir hayatında, her gün çalışan, işe giden, spor yapan, kendine zaman ayıran bir beden için beslenme gibi birincil ihtiyaç masadan kalktığınızda gününüzün geri kalanını tahmininizden daha çok değiştiriyor.

Bitkisel odaklı, temiz beslenme beslenme hayatınıza girince bazı küçük değişiklikler daha anlamlı oluyor. Neden mi?

Çünkü işlenmiş gıdayı hayatınızdan çıkarıyorsunuz

Bu sefer tüketmediklerimizden bahsedelim. Mevsimler boyu saklanmak için konserve edilmiş, işlenmiş, neredeyse ömür boyu bozulmayan gıdanızın içindeki zehirleri tanıyor musunuz? Raf ömrünü uzatan E200’ler, koruyucular, ve katkı maddeleri ile vedalaşmanız gerekiyor. Vücudunuzda toksin maddelerin maddelerin birikmesine yol açan bu maddelerin çeşitli sağlık problemlerine yol açtığı yapılan araştırmalarca ortaya çıkarılıyor. Aynı zamanda Nutirion Journal’ın yaptığı bir araştırma, vejetaryen beslenme düzenini uygulayan kişilerin, hem et hem de bitkisel beslenenlere göre daha zinde olduklarını ortaya çıkardı. Bu araştırmada, et tüketenlerde bir yağ asidi olan araşidonik asitin beyinde olumsuz etki bıraktığı belirtiliyor.

534534

Çeşitliliklerden faydalanıyorsunuz

Aranızda sebze sevmiyorum diyenler olacaktır. İş bitkisel beslenmeye gelince seçenekler, mevsimden mevsime uzayıp gidiyor. Şehir yaşamında çoğumuzun dalından meyve koparma imkanı bile olmuyor. Tahıllar, çekirdekliler, yeşiller, meyveler… dönüp dolaşıp aynı şeyleri yemektense kendinizi toprağın verdikleri ile ziyafet çekin. Kendi damak tadınıza uygun listeler oluşturun. Hangi mevsimde ne yenildiğini biliyor musunuz? Mevsimleri takip etmenin bir diğer yolu ise, lokale gidin. Kilometreler aşıp size gelen gıda yerine yakınınızdakileri tercih edin. Toprağın ne kadar bereketli olduğunu bir kez daha düşünün.

16-saglik-vejeteryen

Yemek yapmaya zaman ayırın

Yeni bir beslenme düzeni ile yeni bir arkadaşlık serüveni de başlayabilir desek ne dersiniz? Bitkisel beslenme düzenine geçiş yaptığınız zaman, korkulan bir konu da dışarıdaki etkinliklere ve toplantılara uyum sağlayamamak oluyor.
Eğer böyle bir korkunuz varsa neden mutfağınızı biraz daha keşfet miyorsunuz? Hem de bir arkadaşınıza. Ajandanıza kaydedin. Yemek yapma akşamları düzenleyin. Evinizi ve mutfağınızı açın bol bol paylaşın. Böylelikle hem karnınız doysun hem muhabbetiniz artsın.

324354243222

 

Kısacası tembelliği bir kenara bırakıyosunuz

Evet gün boyunca çok hızlısınız. Bir yandan öbür yana koşuşturuyorsunuz. Toplantı, ders, çalışma ve atölyelerele geçen bir gün içinde beslenmenize dikkat etmek özveri gerektiriyor. Ama merak etmeyin. Temiz ve sağlıklı gıda size ve bedeninize ihtiyacı olan enerjiyi geri ödüyor. Dışardan yemek söylerken bir kez daha düşünün. haftanın belirli günlerini gıda alışverişine, hazırlamasına ayırın. İhtiyacınızın olduğunu düşündüğünüz diğer sağlıklı aktivitelerin yanına beslenmenizle ilgili planlarınızı da ekleyin.

Hiç acele etmeyin, biliyoruz ki beslenme alışkanlıkları bir anda değişmiyor ama küçük adımlar büyük değişimleri beraberinde getiriyorlar. Kendinize zaman tanıyın ve değişimi gözlemleyin.Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebook

Önceki yazıyı okuyun:
stresle_başa_çıkma
Stresle başa çıkmanın yolları

Karşımıza çıkan stres faktörlerini ortadan kaldıramayız. Fakat etkilerini ortadan kaldırabiliriz. İşte size stresinizle başa çıkabilmeniz için bilimsel açıklamalara dayalı yapılacaklar...

Kapat