Beyaz perdede hayvan hakları

Gıda, kozmetik, giyim ve eğlence uğruna kendi yaşamınızı başka bir canlının yaşamından üstün gördüğünüzün farkında mısınız? Cevabınız “hayır” ise birkaç saatinizi ayırarak seyredeceğiniz bu belgesel filmlerden sonra hayatınız değişecektir.

Blackfish


Gabriela Cowperthwaite’nin 2013 yılında yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü yaptığı bu belgeselde ticari amaçla esir tutulan bir balinanın hikayesi anlatılıyor. Yönetmen, balinaların bakıcılar tarafından maruz bırakıldıkları acımasız muameleleri belgelerken filmde işçi güvenliği ve haklarının nasıl ihlal edildiğine de yer veriyor.
Belgesel yayınlandıktan sonra oldukça ses getirdi. Sonrasında ne mi değişti? Hayvan hakları aktivistlerinin düzenlediği birçok kampanya, boykot ve medyada çıkan haberler dikkati çekmeyi başardı ve SeaWorld’e karşı bir kamuoyu oluşmasında etkili oldu. Dahası SeaWorld’e maddi destek veren bazı şirketler sponsorluklarını iptal etti.

Earthlings

Yönetmenliğini ve senaryosunu Shaun Monson’nun üstlendiği 2005 yapımı belgesel, türcülüğün karşısında dururken hayvan sömürüsünü “evcil hayvanlar”, “yemek”, “giysi”, “eğlence” ve “bilimsel araştırma” adı altında 5 başlıkta bizlere anlatıyor. Monson, kendi çekimlerinin yanı sıra toplama ve derleme haberlere de yer verirken gizli kamera görüntüleriyle izleyicilere en zor dakikalarını yaşatıyor. Daha önce karşılaşmadığı gerçekler karşısında izleyicilerin hayatını sorgulaması kaçınılmaz görünüyor.

The Cove

2009 yılında Louie Psihoyos’un yönetmenliğini yaptığı bu belgesel bizleri Japonya, Taiji’de bulunan dünyanın en sevimli canlılarından olan yunusların ve balinaların kıyılarında yüzdüğü uzak ve gizli bir koya götürüyor. Yasak tabelalar ve dikenli teller ile çevrili bu koyda bölge için birer sektör haline gelen yunus eğlence parkları, yunus eti pazarları belgesel ekibi tarafından yapay kayalara yerleştirilen gizli kamera, mikrofon ve dalgıçlar yardımıyla izleyiciye aktarılıyor. Böylelikle izleyiciler çarpıcı ve can alıcı bir şekilde gösterilen yunus katliamlarına tanık oluyor.
Belgesel, Taiji’nin ‘itibarını’ sarsıyor elbette. Ve buna önlem almak istenince belgeselin gösterimi kısa süre sonra Japonya’da yasaklanıyor.

Food, Inc.

Robert Kenner’ın yönetmenliğini yaptığı 2008 yapımı belgesel, Amerikan gıda endüstrisini anlatırken öncelikli olarak hayvanların çektiği acıları gözler önüne seriyor. Hayvanların yetiştirilme koşullarını çiftçilikten fabrikaya geçiş dönemi olarak bizlere yansıtan Kenner, endüstrinin sadece birkaç şirket ve devlet tarafından kontrol edildiğine de dikkat çekiyor. Ayrıca hayvanların beslenmedeki hatalarının ve üretilen gıdaların insan sağlına verdiği zararları anlatılıyor.

Belgesel size sizin de doğrudan içinde olduğunuz bir süreci aktarıyor. Ancak diğer yandan ‘hayvan refahı’ uygulamalarını teşvik ettiği gerekçesiyle filmin hayvan hakları savunucuları tarafından eleştirildiğini de söylemek gerekir.

Önceki yazıyı okuyun:
Çöp Müzesi: İstanbul’da ziyan sergisi

İstanbul’dan toplanmış atık nesneleri bir sergi alanına taşınırsa...

Kapat