Bir haftasonu aktivitesi: İskelet yaprak yapımı

Sonbahar geldi. Serinleyen havalar belki evde geçirdiğimiz zamanları biraz uzatacak, yağmurlar artacak, ağaçlar da yapraklarını dökmeye devam edecek.

Sonbaharın iki gerçeğini ortak noktada buluşturabilmeniz için küçük bir kendin yap önerisi derledik. Daha önceden belki gördüğünüz ama nasıl olur diye düşünmediğiniz iskelet yaprakları yapmak aslında çok kolay.

Malzemeleri toplayın!

Yarım bardak çamaşır sodası
Bahçenizden ya da sokaklardan topladığınız dökülen yapraklar (geniş yapraklar bulursanız iyi olur)
Tencere
Cımbız
Spatula ya da maşa
Suluboya fırçası ya da diş fırçası
Eldiven
Su
Beyazlatıcı – çamaşır suyu

1. Tencerenizi su ile doldurduktan sonra topladığınız yaprakları çamaşır sodası ile birlikte tencereye koyun. Bir ve iki saat aralığında tenceredeki suyu yapraklarla birlikte kaynatın. Arada çevirmeyi unutmayın, ilave su ekleyebilirsiniz.

Yaklaşık iki saat sonunda, spatula ya da maşa yardımıyla yaprakları tencereden çıkarın.

2. Çıkardığınız yapakları sapından cımbız yardımıyla tutabilirsiniz. Diş fırçanız ya da boya fırçanızın yardımıyla, yumuşayan dokusunu fırçalayarak, yaprakları bir iskelet haline getirebilirsiniz.

2222223333

3. Fırçalama işlemi bittikten sonra, yavaş yavaş yaprakları suya batırıp çıkarın. Eğer yaprağınızın beyaz olmasını isterseniz, çamaşır suyunda 20 dakika bekletebilirsiniz.

3333333333(2)

4. Yaprakları iki havlu ya da kurutma kağıdı arasında kurutun, kuruturken düz kalmasına dikkat edin.

5. Şimdi biraz ne yapacağımızı düşünelim. Aşağıdakilerden ilham alın!

4444444444444444

0000002

000001(1)

Önceki yazıyı okuyun:
Dönüştüren Belgeseller’de bu ay: Mutluluğun Ekonomisi

Bugün (8 Ekim Perşembe) Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden dönüştüren bir belgesel, Mutluluğun Ekonomisi, üçüncü kez Akmerkez evsahipliğinde bizimle 19.30’da buluşuyor....

Kapat