Biri 6, diğeri 14 yaşında: Dünyanın en eski çizburgerleri

Geçen günlerde eski yazılarımızı kontrol ederken, bir haber oldukça dikkatimi çekti. İzlanda’nın 2009 yılında geçirdiği büyük bir ekonomik krizin ardından McDonald’s 2009 yılında İzlanda’daki tüm şubelerini kapatacağını duyurmuş, bunu duyan herkes son çizburgerlerini almaya koşmuştu.

İşte bu müşterilerden biri, Hjör­tur Smára­son, İzlanda’nın en son üretilen çizburger menülerinden birini almış ve tarihi değeri olduğunu düşündüğünden İzlanda Ulusal Müzesi’ne bağışlamış.

3 yıl boyunca naylon poşedinin içinde saklanan çizburger ve patates kızartması, o ana kadar hiç bir bozulma göstermemiş. Müzeye gelen insanların bazılarının, müzenin yemeklerin sergilenmesi için uygun bir yer olmadığı yolunda şikayette bulunmasına dek İzlanda Ulusal Müzesi’nde sergilenmiş.

86324785(1)

İmha edilmesi yönündeki taleplere karşı çıkan Smára­son, artık tarihi bir eser olarak gördüğü ürünü, Reykjavík Bus Hostel’in barında sergilemeye, hatta canlı yayın videosunu vereye başlamış.

Bizim yazımızı yazdığımızda 1918 günlük olan çizburger ve patates kızartmasındaki tek fark edilebilir değişiklik, etinin renginin hafifçe solmuş olmasıydı.

Şu anda 22 Ekim 2015 tarihi itibari ile 2182 günlük, yani 5 yıl, 11 ay ve 28 günlük. Çok yakında 6. yaşını kutlayacak menüde, patates kızartmaları ve hamburger ekmeği hala yenilebilir gibi gözükürken, etinin renginde bizim son gördüğümüzden beri bir değişiklik yok.

Aynı test ABD’nin Utah şehrinde David Whipple tarafından da yapılmış, arkadaşlarına çizburgerin içinde koruyucu maddeler olduğunu ispatlamak isteyen David Whipple, bir ay boyunca aldığı çizburgerin paketini açmamaya karar verdi.

Ancak bu deneyini unutan Whipple, çizburgeri iki sene sonra tesadüfen ceketinin cebinde buldu ve gözlerine inanamadı. Çünkü çizburger hiç bozulmamış gözüküyordu ve bu Whipple’ın deneyi sürdürmesine yol açtı.

6455425352334343434(1)

2014 yılına gelindiğinde ise, çizburgerin durumu üstteki fotoğraftaki gibiydi. Görüntü olarak hiç bir bozulma göstermeyen çizburgerin İzlanda’daki çizburgerden en büyük farkı bu çizburgerin fotoğraftan tam 15 yıl önce, yani 1999 yılında alınmış olması!

Bu iki örneği gördükten sonra bize sadece söyleyecek tek şey kalıyor:

Bu çizburgerlerin içinde ne var yahu?

Önceki yazıyı okuyun:
#KnowYourGoals sürdürülebilir hedefleri gerçekleştirmeye çağırıyor

SDSN Youth - #KnowYourGoals Kampanyası kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi (BU-SDCPC), Yeşilist, GelecekDahaNet ve Boğaziçi Üniversitesi...

Kapat