Bisikletli gezginler nasıl beslenmeli?

Bisikletçilerin ve bisikletli gezginlerin enerjilerini korumaları, daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yol alabilmeleri için özel bir beslenme diyeti değil 3 öneri ile karşınızdayız. Aslında yalnızca bisikletçiler ve bisikletli gezginler için değil sağlıklı bir yaşam için hemen hepimizin dikkat etmesi gereken önerilere bir göz atın.

“2014 yılında hayalini gerçekleştiren bisikletli gezginler” haberimize de buradan ulaşabilir, harekete geçmek için ihtiyacınız olan ilhamı belki de onlardan alabilirsiniz.

1. Gerçek gıdanın etiketi olmaz

Siz hiç domates, badem ya da yumurtanın üzerinde bir ‘içindekiler’ listesi gördünüz mü? İşlenmiş gıdalar, içeriğindeki şeker, tuz ve yağlarla beynin haz merkezini uyararak tok olmamıza rağmen bizi daha fazla yemeye teşvik ediyor. Ayrıca beden, besleyici maddeleri tamamen gıdadan aldığı zaman kendisi için işleyebiliyor. Vitaminlerin, minerallerin, bitkisel ilaçların ve diğer besin maddelerinin birbiriyle etkileşime geçtiğinde sinerjik bir etkisi oluyor. Örneğin eğer bedeniniz için K vitaminini ıspanaktan almak daha kolaysa, bunu zeytin yağı gibi tekli doymamış bir yağ ile birlikte yiyebilirsiniz. Bu gıdalardan verimli bir şekilde faydalanabilmek için olabildiğince renkli salatalar yemeye özen gösterin.

bisiklet-rotalari-01-870x350

2. Daha az et yiyin

Ortalama ömrü daha uzun olan toplumlar genellikle sebze temelli beslenme düzenlerine sahipler. Levi Leipheimer gibi bazı profesyonel ve elit bisikletçiler hiç et tüketmiyor. Beslenme düzeninizin % 50’sini sebze ve bakliyattan, % 20’sini meyvelerden, % 15’ini tam tahıllılardan ve % 15’ini kuru yemiş, süt ürünü ya da et gibi protein kaynaklarından oluşturun. Tamamen vegan bir beslenme düzeni için daha önce paylaştığımız Vegan Beslenme Tablosu’na buradan ulaşabilirsiniz.

3. Besinle dolun, kaloriyle değil

İşlenmiş gıdalarla ilgili en büyük problemlerden biri besin değeri açısından oldukça yetersiz olmalarına rağmen küçük bir parçasında bile oldukça yüksek oranda kalori barındırmaları. Mutfağınızı daha fazla su ve lif içeren gıdalarla doldurun (fırınlanmış patatesi, patates cipsine tercih edin). Bazı sağlıklı yiyecekler de oldukça kalorili – kuru yemiş ve avokado örneğin. Bu tür gıdaları da kontrollü bir şekilde yemeye özen gösterin.

0991

Ve favori yakıtlar

Yarış/ yol öncesi kahvaltısı: Tamamen organik tam tahıllı buğday, keten tohumu, öğütülmüş arpa ve yulaftan oluşan bir kahvaltı sizi saatlerce tok tutacaktır. Taze veya kuru dut veya böğürtlenler, agave nektarı, kuru yemiş ve badem sütü ile zenginleştirebilirsiniz.

Bisiklet üstünde iken: Paketlenmiş gıda barlarından ve jellerden gına mı geldi? Bir dahaki sürüşünüzde enerjinizi gerçek bir gıdadan alın; fırınlanmış tatlı patates veya biraz tuzlu elma dilim patatesleri deneyin.

Sürüş sonrası atıştırması: Taze bir smoothie, diyetinize besin değeri yüksek gıdaları eklemeniz için oldukça basit bir yol. Favori karışımlardan biri: Kara lahana, küçük havuçlar, kereviz, salatalık, donmuş dut veya böğürtlen ve muz.

Keyifli sürüşler için afiyet olsun!

Kaynak: bicycling.com

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Saati için geri sayım

Çevre için gerçekleşen en büyük kitlesel eyleme çok az kaldı!

Kapat