Bize Adalet Lazım!

İstanbul LGBTİ Onur Haftası kapsamında, 26 Haziran Cuma günü İklim İçin Hareketi sosyal ve iklim adaleti mücadelerinden deneyimlerin paylaşılacağı “Bize Adalet Lazım!” etkinliğini düzenliyor.

26 Haziran Cuma günü saat 15:00’da Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenecek etkinlik, LGBTİ hareketinin, Gezi’den New York’taki iklim yürüyüşüne, nasıl ekoloji mücadelesinin vazgeçilmez bir parçasına dönüştüğünü Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Özgür İttifak Grubu milletvekili Terry Reintke, LGBTI aktivisti Erdal Partog ve İklim İçin kampanyasının kurucularından Menekşe Kızıldere ile konuşacak.

Toplumsal eşitsizlikler LGBTİ toplumunu, dünyada diğer tüm marjinalize edilmiş toplulukları olduğu gibi, iklim değişikliğine bağlı aşırı hava olaylarının ve ekolojik yıkımların etkilerine karşı daha kırılgan hale getiriyor.

Dünyanın bir çok yerinde LGBTİ hareketi, büyüyen ekoloji hareketinin, iklim mücadelesinin, vazgeçilemez bir parçasına dönüşüyor. Gezi Parkı’nda da, New York’taki 400 bin kişilik iklim yürüyüşünde de en önemli hareketlerden birisi LGBTİ hareketiydi.

lgbt

Bu panelde iklim adaleti hareketinin sosyal adalet hareketiyle birleştiği noktaları, müştereklerin nasıl birlikte savunulacağı zaten harekete geçmeyi çok iyi bilen LGBTİ toplumu ile konuşulacak.

Konuşmacılar:

Terry Reintke
Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Özgür İttifak Grubu milletvekili. 2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen genç, yeşil, feminist, kuir milletvekili. Sosyal adalet, kadın hakları ve cinsiyet eşitliği üzerinde çalışıyor.

Erdal Partog
SPOD Yönetim Kurulu Üyesi, KAOSGL haber sitesi köşe yazarı, LGBTI aktivisti.

Menekşe Kızıldere
Aslen mühendislik eğitimi almış olan Kızıldere, bu güne kadar iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadele alanlarında çalışmıştır. İklim İçin kampanyasını başlatan aktivistler arasında bulunmaktadır.

Facebook etkinliği için tıklayınız


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk gelişiminin vazgeçilmeyeni: doğa

Doğa büyüklere olduğu kadar çocuklara da ilaç; hem de stres, obezite ve dikkat bozukluğu gibi birçok konuda.

Kapat