Bu akşam dolunay tutulacak, Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek

Bu akşam TSİ 20:23 – 22:18 saatleri arasında parçalı ay tutulması yaşanacak. En önemli gök olaylarından biri olarak bilinen ve en son 2015 yılında yaşadığımız ay tutulması, 21:20 itibariyle ortasına ulaşacak ve Türkiye’nin her yerinden gözlemlenebilecek.

TIKLAYIN: Hepimiz yıldız tozuyuz: Vücudumuzdaki atomların yarısı dünya dışından gelmekte

Bu akşam güney doğu yönüne bakanlar ay tutulmasını çıplak gözle deneyimleyebilir. Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nin açıklamasına göre; Ay ve Dünya’nın yörünge düzlemleri birbirileri ile çakışık olmadıklarından (aralarında 5°9’lık bir fark vardır) her kavuşum döneminde (29.5) gün bir tutulma gerçekleşmez. Ay tutulmasının gerçekleşebilmesi için, düğümler doğrusu (Dünya ve Ay’ın yörünge düzlemlerinin arakesitini birleştiren doğru) Güneş’e yöneldiği anda, Ay’ın düğüm noktaları (Ay yörüngesinin düğümler doğrusu ile kesiştiği noktalar) üzerinde veya civarında olması gerekiyor. Bu durum, tutulmalarının seyrek gözlenen gök olayları olmasına neden oluyor.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye son 10 yılda tarım alanlarının %8’ini kaybetti

Türkiye, son 10 yılda ekilen ve dikilen tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 8,2'sini kaybetti. Bu problemin kaynağı ise düşünülenden daha karmaşık...

Kapat