Yeşilist.com Logo

Bu gece gökyüzü rengârenk olacak

by / 3.037 Yorum / 3038 Okunma / 21 Ekim 2016

Her sene Ekim ayında gerçekleşen Orinoid meteor yağmuru bu gece ve yarın gece görsel bir şölene dönüşecek. 7 Kasım’a kadar sürecek olan meteor yağmuru dünyanın her yerinden gözlemlenebilecek.

TIKLAYIN: Gökyüzünde bir şehir Meteora

Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biri olan Orinoid sırasında gök taşları atmosfere saatte 238.000 km hızla girecek. Önümüzdeki iki gece boyunca saatte 20 civarı gök taşı kayması gözlemleneceği tahmin ediliyor. Meteor yağmurunu izlemek için en iyi yer şehrin ışıklarından uzak bölgeler en iyi saat ise gece 01:00 ile güneşin doğuşu arasındaki saatler.

071019-ns-orionids-02

Meteor yağmurunun en yoğun yaşanacağı bölge ise parlak kırmızı yıldız Betelgeuse’ye yakın bölgeler.
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • Terje’nin gözünden gökyüzü
  Kendini dünyayı gezip doğal güzellikleri pozlamaya adamış bir fotoğrafçı olan Terje Sørgjerd, İspanya’nın en yüksek noktası olan El Teide’de 10 günü aşkın süre çekim yapıp, yakaladığı görsel şöleni The Mountain adlı bu video’da toplamış.
 • Güneyin gizli hazinesi: Kabak
  Dört mevsim açık, gözden uzak, yeşilin içinde turkuazın kıyısında bir yer hayal edin… Bahsettiğim yer Fethiye’de bulunan Kabak Koyu.
 • Bolivya’dan Samanyolu’nun büyüleyici yansımaları
  Rus doğa fotoğrafçısı Daniel Kordan, Bolivya’daki Salar de Uyuni bölgesine giderek Samanyolu’nun kurumuş göller üzerindeki yansımasını fotoğraflamış.
 • Şehrin sıkıcı duvarlarına yeniden hayat veren Fransız
  Yetenekli Fransız sanatçı Patrick Commecy ekibiyle birlikte kolları sıvadı ve Fransa’nın boş ve sıkıcı duvarlarını yaşayan sanat eserlerine dönüştürdü.
 • 2016 yılının en iyi 7 gezi fotoğrafı
  National Geographic dediğimiz zaman aklımıza gezegenimizin farklılıklarını en muhteşem şekilde gösteren resimler geliyor.
 • Dünyanın en ‘masalsı’ 25 kasabası
  Bored Panda’nın başlattığı ‘dünyanın peri masallarını andıran 15 yeri’ yazısı, okuyucuların da katkısıyla birbirinden güzel 150’den fazla küçük yerleşim yerini barındıran bir dosyaya dönüştü.

Önceki yazıyı okuyun:
Kömürsüz Yeni İklim Rejimi Türkiye için daha güçlü bir ekonomi demek

Yayınlanan yeni bir rapor Türkiye’nin 2050 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji hedefi ile önemli sosyal ve ekonomik faydalar elde edebileceğini...

Kapat