Bu şehir sigara izmaritlerini geri dönüştürerek kağıt yapıyor

Brezilya’da bulunan Votorantim şehri, Brasilia Üniversitesi ile beraber geliştirdiği proje ile sigara izmaritlerini geri dönüştürerek kağıt üretiminde kullanılacak bir hammadde üretiminde kullanıyor. Sigara izmaritleri hedeflenen yerlere konulan 2600 adet özel kutudan toplanıyor.

Sigara izmaritleri en zehirli atıklardan biri. Bu izmaritlerin toprak veya su ile etkileşime geçmesi ciddi problemler oluşturuyor. Sadece bir izmarit 1 litre suyu 9 bine yakın zehirli kimyasal ile kirletmekte.

TIKLAYIN: Denizlerin ezeli düşmanı: İzmarit

Votorantim şehrinin görevlileri her hafta yaklaşık 60 kg ağırlığındaki sigara izmaritini topladıktan sonra bu izmaritleri geri dönüşüm merkezine gönderiyor. Burada izmaritler zehirli kimyasallarından ayrıştırıldıktan sonra, 5 saat boyunca 100 derecede ısıtılıyor. Bu karışım daha sonra elekten geçirilip yıkanıyor ve sonunda kağıdın ham maddesi olarak kullanılacak selülozik bir madde geride kalıyor.

Yaklaşık 35 adet izmaritten bir sayfa kağıt üretmek mümkün. Üretilen kağıtlar ise daha sonra bölgede bulunan okullarda eğitim için kullanılmakta.

Bu geri dönüşüm projesinin mimarı ise Mark Poiato. Daha önceden ilaç sektöründe çalışan Poiato sigara yasaklarının sonuçlarından dolayı daha fazla insanın sigarasını dışarıda içtiğini ve izmaritlerini sokağa attığını görmüş ve izmaritleri yeniden kullanma fikrini buradan geliştirmiş.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Tire Süt Kooperatifi, sütlerini güneş enerjisi ile soğutacak

Kutu süte alternatif arayanlara: İzmir'de 'Dünyada açlığı önlemek ve barışı sağlamak için; yol haritamız tekelleşme değil, kooperatifleşme olmalıdır' sloganıyla organik...

Kapat