Bu tatili İstanbul’da geçirsek ama nasıl?

Yaklaşan bir tatil var. Hem de dokuz gün boyunca elimizi kolumuzu nereye atacağımızı şaşırtacak kadar uzun. Biletini alanların dışında eğer bu tatil İstanbul’da nasıl geçecek diye soranlarınız olursa, içinizdeki şehirli tatilciyi canlandıracak ufak önerilerimiz var.

İstanbul’a biraz farklı gözle bakmaya yarayacak ajamdamız, ilk günlerinizi aile saadeti ile geçirdikten sonra keyfinize bakmanıza yardımcı olabilir.

111111111111111111

1.Mis gibi sabah kahvaltıları

Öncelikle İstanbul’da güzel bir sabaha uyanmak istemez misiniz? Yalnızca güzel bir sabah demekle kalmayıp, boş bir İstanbul’un ne kadar güzel olabileceğini de hatırlatalım.

Eğer kendinize zaman ayırmak isterseniz. İster sevdiklerinizle, isterseniz de kendi başınıza, sizin için derlediğimiz kahvaltı mekanlarına göz atabilirsiniz. Öncelikle Taksim ve Cihangir, sonra da Boğaz için oluşturduğumuz listeler hem rengarenk hem de çok çeşitli.

2222222(3)

2. İstanbul’un parklarına doyamayacağınız bir gün

İstanbul dediğimizde aklımıza ilk gelen şey bina, beton, araba ve türevleri olsa da, bu sefer parklarını ve unuttuğumuz yeşil alanlarını değerlendirebilirsiniz.

Bu tatilde Belgrad Ormanı’na giderseniz, bol bol yürüyeceğinizi ve oksijeni ciğerlerinize doldurabileceğinizi edebiliriz.

Eğer evimden çıkayım mahallemde koşayım, sahil boyu yürüyeyim derseniz işte size, Yıldız Parkı’ndan, Gülhane Parkına, Maçka Demokrasi Parkı’ndan, Fenerbahçe’ye kadar uzanan parkurları burada derledik. Üstelik aileler için de güzel seçenekler burada.

Bonus: Yıldız’dan başlayan ve Gezi Parkı’ndan başlayıp Gülhane Parkın’da sonlanan minik parkurlarımıza göz atabilirsiniz.

4444444444(1)

3. Evin tadını çıkarmak üzere

Bizi nasıl bir kışın beklediğini henüz bilmesek de, dinlenme alanlarımız, barınağımız yaşadığımız mekanları düzenlemek, fazlalıklarını gidermek eksiklerini onarmak sandığınızdan size ve çevrenize daha fazla yarar sağlayabilir. Bu kışı eğer daha az eşya, daha fazla enerji ve daha fazla paylaşımla geçirmek isterseniz eşyalarınızı paylaşabileceğiniz oluşumlar burada.

Bonus: Tatil öncesi doğa dostu sürdürülebilr temizlik önerileri burada.

87878787878

4. Ama önce kendiniz

Yaz bitti. Eminiz ki kendinize ayıracak zamanı dokuz günlük tatil içinde bulabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz bakım malzemeleri bu kış için hem zamanınızı kurtaracak, hem de ‘kendin yap’ devrine uzaksanız yeni bir başlangıç yapmanızı sağlayacak.

Yüz maskesi, vücut arındırıcı, ve saç bakımı karışımı için buradan.

55555555555555555555555555555

5. Kaçmadan olmaz diyorsanız

Olur da ben İstanbul’dan birazcık uzaklaşayım derseniz, şehre yakın kaçış duraklarına hemen göz atın. Şile’den, İzmit’e bol yürüyüşlü, isterseniz tırmanışlı aktiviteler ve seçenekler burada.

Bonus: İstanbul’un mavi bayraklı plajlarını nerede biliyor musunuz? Günler nasıl geçer belli olmaz ama yine de buralara yolunuzun düşme ihtimalinin olduğunuda unutmayın. İstanbul’a yakın mavi bayraklı 11 plaj için buradan.

Önceki yazıyı okuyun:
Şimdi destek verebileceğiniz 5 çevreci kampanya

Eğer çevre ve sürdürülebilir gelişme konusunda ben ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, sizin için destek olabileceğiniz 5 kampanyayı listeledik.

Kapat