Bu yeşil saha dünyayı değiştirebilir mi?

Bir futbol kulübünden, ‘tartışma yaratan transferleri’, puan kaygısı, maç cezası, kazanmak ve ya kaybetmek dışında hangi konulara kafa yormasını beklersiniz?

444444444444(1)

İngiltere Ulusal Ligi’nde mücadele eden Forest Green Rovers Futbol Kulübü, değerleri ve ‘doğası gereği’ taraftarlarına ve ekibine büyük bir sürdürülebilir yaşam alanı yaratmak için çalışıyor. Yani günümüz futbol endişelerinden daha evrensel kaygılar içinde, dünyanın ve dolayısıyla İngilterenin en sürdürülebilir fulbol kulübü olma yolunda yatırımlarını şekillendiriyor.

Kulübe göre, ‘yeşil olmak’ özel bir kimlik ve değer. Forest Green Rovers futbolun dışına çıkarak, hem bir topluluk oluşturmak hem de savundukları ‘yeşil mesajı’ yayarak, dünya için bir iyilik yapmayı kafaya koymuş, işe yeşil sahalardan başlamış.

2010 yılında İngiltere’nin ve dünyanın ilk ‘yeşil elektrik şirketi’ Ecotricity ile yapılan anlaşma sonrası, çalışmalar daha kapsamlı yürütülmeye başlanmış. 2012 yılında henüz herhangi bir futbol kulübü tarafından elde edilmemiş, Eco-Management and Audit Scheme (EMAS) sertifikasına layık görülen kulüp çevreye verilen her türlü etkiyi önemsiyor. Tesislerindeki organik sahadan tutunda mutfağına kadar ince ayrıntılar oyunun kurallarını değiştirbilir mi dersiniz?

Sahanın bakımı ve korunması için yağmur suyu kullanılıyor, su şebekesinden gelen bir kaynak yok. Çimlerin kesimini ise, solar enerjiden faydalanan bir robot sağlıyor. Çatıya monte edilmiş 180 adet güneş paneli, elektrik ihtiyaçlarının %10’unu gideriyor. Buna karşılık tesislerinde yaklaşık 45 kW kapasitesinde elektririk elde ediliyor.

Burada dikkatimizi çeken en radikal hareket de büfenin vegan mutfağa çevirilmesi oldu. Vegan burgerler, sosisler ve diğer şeyler mevsiminde, taze olarak sunuluyor. Ve de tabii ki organik biraları, içecek tercihlerini biraz değiştirecek şekilde. Çöpe atılan gıdayla ve ziyanla futbolun kötü bir üne sahip olduğunun altını çizen kulüp yöneticisi Dale Venicei diğer kulüplere de bu konuda farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

Bir futbol taraftarı için ritüelleşmiş yemekler, maç izlemenin vazgeçilmezi olsa da Forest Green Rovers destekçilerinin hayat tarzlarını biraz değiştirmeleri gerekiyor. Takımlarını ‘ölümüne’ destekleyen taraftarların bir maçlık vegan beslenip, organik biranın tadına varmaları bakalım tribünleri nasıl etkileyecek.

020202020

Açıkçası bir performans alanının, hem de futbol gibi kazançları ile konuştuğumuz bir sektörün sürdürülebilir fırsatlar kollaması umutlandırıcı. Amaçlarını sektör krizinden çok çevre krizlerini çözmeye yönlendiren kuruluşları seviyoruz.

Kaynak: Forest Green Rovers

Önceki yazıyı okuyun:
#esmiyor’a cevaben ormanlar

Kesilen ağaçlar, yangınlarda kaybolan, orman olma özelliğini kaybeden alanlar, etkisi sadece bir bölgede değil dünyanın her yerinde hissediliyor.

Kapat