Buğday’dan bir ilk: Çocuklar için Doğa Gözlem Okulu

Çocuklar AVM’lerle değil, doğayla buluşuyor; plastik oyuncaklarla değil, doğayla oyun oynuyor.

Buğday Derneği’nin düzenleyeceği ilk “Doğa Gözlem Okulu” 31 Ekim’de, Beşiktaş Yıldız Parkı’nda. 10:00-12:30 arası 5-7 yaş grubu, 14:00-16:30 arası 8-11 yaş grubu için düzenlenen etkinliğin amacı, çocuklarla birlikte, kentlerimizde her şeye rağmen yaşayan ve pek çok canlıya barınak olan doğal alanları gezmek ve tanımak.

Doğayı yeniden bir oyun arkadaşı yapmayı planlayan Doğa Gözlem Okulu, Burcu Meltem Arık ile birlikte Yıldız Parkı’nda ve çevremizde yaygın olan ağaç ve sonbahar çiçeklerini tanıtacak. Bilgi Üniversitesi’nde Ekolojik Okuryazarlık ve Biyomimikri dersleri veren Burcu Meltem Arık’ın kendisi de 3 yaşındaki kızı Sumru ile doğa keşifleri yapıyor.

Ellerinde büyüteçlerle, bitkilerin barındırdığı yaban hayatı inceleyecek çocuklar, güneşli günlerde, kış vakti bile karşımıza çıkan kelebeklere şaşıracaklar. Bulut gözlemi yapıp, ağaçların tohumlarını toplayıp farklı tohumların nasıl yolculuk ettiğini konuşacaklar.

Bununla beraber, gezi sırasında, etik kurallar çerçevesinde, doğal malzemeler toplanacak. Daha sonra bu malzemelerle hep birlikte bir kolaj yaparak çocuklar doğayla bağını kuvvetlendirecek, yaratıcılığını kullanacak.

Aidat borcu olmayan Buğday üyelerine 55 TL, üye olmayanlara 75 TL olan eğitim ücreti olan etkinlik için bu eğitim ücretinden daha yüksek bir miktarı ödemek isterseniz, bu ekstraların eklenmesini,eğitime katılmak isteyen bir öğrenciye burs verilmesini sağlayabilirsiniz. Burslu katılım için başvurmak isteyenler egitim@bugday.org adresine mail atabilirler.

Başvuru ve kayıt için egitim@bugday.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Sağlık Örgütü’nün et ile ilgili açıklamasından ne anlamalıyız?

Rapora göre 2030 yılına kadar, gelişmekte olan ülkelerde et tüketimi kişi başına 25,5 kilodan 37 kiloya çıkarken, gelişmiş ülkelerde bu...

Kapat