Çalışan annelerin çocukları iş hayatında daha başarılı

Harvard Business School’un yayınladığı yeni bir araştırma, çalışan annelerin çocuklarının da iş sahibi olmalarının, yüksek bir mevkilere çıkmalarının ve daha yüksek maaş kazanma şanslarının evde kalan annelerin çocuklarına göre daha yüksek olduğunu belirtiyor.

000001112222333(17)

Eğer siz de benim gibi evde kalsaydım, çocuğum için daha iyi olur muydu diye düşünüyorsanız, artık derin bir nefes alabilirsiniz. Aslında bu konuda benzer bir araştırma daha önceden yapılmıştı.

Daha önceden yapılan araştırmada çalışan annelerin çocuklarının diğer çocuklara göreokulda aynı, ya da daha iyi ,seviyelerde olduğunu ve arkadaşları ile daha iyi geçindiği bulmuştu. Ama bu biz çalışan annelerin gelecekte ve özellikle kariyer açısından çocuklarına zarar vermekten korkmasını engellemiyordu.

Harvard’ın yaptığı çalışmanın en güzel yanı ise çok geniş bir coğrafyada yapılmışolması. Bu araştırma 2002 ve 2012 yılları arasında çalışan, neredeyse 50,000 anne ve babanın çocuklarını, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya,Avrupa, Asya ve Orta Doğu’dan 24 ülkede takip etmiş. Bizim gibi muhafazakar ülkelerde bile pozitif sonuçlar çıkmış durumda.

134344566788

Bir erkek çocuğu sahibi olarak ilk haber beni biraz üzdü. Araştırmaya göre erkek çocukların iş bulma olasılıklarının annesinin çalışması ile bağı azmış. Ama, çalışan annelerin evinin erkekleri, çalışmayan annelere göre evde daha fazla yardımcı olarak hem şimdiki hem de gelecekteki ailesi ile beraber daha fazla zaman geçiriyor.

Buna ek olarak çalışan annelerin çocukları büyüdükleri zaman ailesinin kararları ve öğrenim tecrübeleri üzerinden kaynaklarını daha iyi değerlendirip daha iyi kararlar alıyorlar.

Beni en çok mutlu eden sonuç ise, çalışan annelerin hem erkek hem de kız çocukların diğer çocuklara göre daha eşitlikçi, cinsiyet ayrımı yapmadan her insanın eşit hak ve fırsatlara sahip olmasını desteklediği oldu. Toplumumuzda yaşanan onlarca cinsiyet altyapılı olaydan sonra, böyle bir bireyi yetiştirmenin vereceği mutluluk tarif edilemez bir seviye de zaten.

Ama maalesef sonuçlar, isteyerek ve seçerek çalışan anneler ile ailesin geçindirmek için gerekli olan finansal desteği vermek isteyen anneler arasında farklı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Tüm annelerin aslında “çalışan anne” olduğunu da unutmamak lazım tabi. Bunun içinkaliteli ve finansal olarak aileleri zorlamayacak bir şekilde çocuk yetiştirilmesi için hem hükümetlere hem de şirketlere düşen görevler oldukça fazla. En azından şimdilik elimizde böyle bir çalışma ile çalışan annelerin çocuklarının da hiç bir sorun yaşamadan büyüyebileceğini öğrenmiş olduk ve elimiz güçlendi.

Bu yazı Kapbula‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
GDO ile beslenen tavuklar masanızda: Banvit’ten %20 açıklaması

Banvit tavuklarını %20 oranında GD soya ile beslediğini açıkladı.

Kapat