Yeşilist.com Logo
fft107_mf7127881

Cerattepe’yi de kaybettik

by / 4.124 Yorum / 4126 Okunma / 4 Ekim 2016

Kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Sonucunu yıllardır beklediğimiz, Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davası olan Artvinlilerin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı yürüttüğü mücadele yenilgiyle sonuçlandı. 2014 yılında alınan ‘Maden Artvin’i yaşam alanı olmaktan çıkartır’ kararı mahkeme tarafından reddedildi.

TIKLAYIN: 8 maddede Cerattepe davası

Türkiye’nin en yeşil bölgesi Artvin’de 40 hektarlık alanda yapılması planlanan altın ve bakır madeni arama faaliyetleri artık yasal olarak gerçekleştirilebilecek, projeyi yürütecek şirket ise doğa katliamları ile tanınan Cengiz Holding.

Davacılar, Artvin’de maden faaliyetleri yürütülmesini her anlamda olumlu bulan bilirkişi raporunu skandal olarak nitelemiş ve iptali için mahkemeye başvurmuştu. Bunun yanında yine bilirkişi raporunda yer alan ‘çevreye zarar vermemek için çıkarılan cevherlerin teleferikle taşınması’ maddesinin teknik olarak imkansız olduğu da mahkemeye bildirilmişti.

Mahkeme 292 bin ton taşıma kapasitesi bulunan teleferik sisteminin 500 bin ton cevheri taşıyamayacağını kabul etti ve “cevherin nakliyesi sırasında oluşması muhtemel tozların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla bu konuda gerekli önlem ve tedbirlerin alınması ile bu hususun bertaraf edilebileceği, teleferik hattının cevherin nakliyesinde yetersiz kalması hususundaki teknik tespitin yapılması, planlanan projenin ÇED Olumlu kararını olumsuz olarak etkilemeyeceği, dolayısıyla bu haliyle ÇED Raporunun kabul edilebilir düzeyde olduğu, daha önceki ÇED Raporundaki olumsuzlukların giderildiği anlaşılmıştır” sözleriyle bu tehlikeyi es geçti.

Cerattepe için son umut temyiz. Temyizden de aynı sonuç çıkarsa Artvin’in doğası göz göre göre yok olacak. Cerattepe davası ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

(Kaynak: BirGün)
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • Diren Cerattepe! Artvin’de maden cinayettir
  Direniş, Karadeniz’in doğasında, kültüründe, havasında, suyunda var.
 • Artvin notları
  Karadeniz İsyandadır Platformu ve Artvin Çevre Platformu’nun birlikteliği ile düzenlenen Ekoloji Kampı geçtiğimiz hafta sona erdi.
 • Hey gidi Karadeniz!
  On günlük bayram tatilinde ne yapılır ne edilir diye düşünürken; kendimi araba ile Karadeniz turuna çıkmış buldum.
 • Türkiye’de ekoturizm: Karadeniz Bölgesi
  İnan Kardeşler Otel ve Restoran / Uzungöl 1974’ten bu yana hizmet veren İnan Kardeşler Restoran on yılı aşkın süredir bölgenin coğrafyasına uygun tasarlanmış, şık oteliyle de beğenilen bir tatil durağı.
 • İstanbul’un 11 hobi bahçesi
  Havalar güzelleşti, üstümüzdeki kış depresyonunu atmanın zamanı geldi.
 • Ergene Havzası’nı kirletici parmak izi analizi kurtaracak
  Nüfusu 2 buçuk milyona yaklaşan, tarım ve endüstrinin 1980’lerden beri giderek büyüdüğü Trakya Bölgesi’nin Ergene Havzasında 3 yıl önceye kadar belediyelerinin atık su arırtma tesislerinin olmadığını biliyor muydunuz? Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd.
 • İğneada longoz ormanlarına nükleer tehdidi
  Biz hayatı durdurken, nükleer enerji ile aşk yaşayan Enerji Bakanlığımız, 3.
 • Hopa’yı yalnız bırakma
  Artvin’in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde Pazar akşam saatlerinde başlayan ve Pazartesi sabah saatlerine kadar devam eden yoğun yağmur 8 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.
 • Yol Yeşilken Geri Dönün!
  Samsun’dan Artvin’e 2600 kilometre yapılması planlanan asfalt Yeşil Yol projesine karşı Fırtına İnisiyatifi, 12 Temmuz 2015 Pazar günü “Yol Yeşilken Geri Dönün!” çağrısıyla bizleri Yeşil Yola dur demek için İstanbul’da yürüyüşe davet ediyor.
 • İstanbul’un 5 köyüyle tanışın
  İstanbul’un köyleri olduğunu hiç aklınızdan geçirdiniz mi? Ele alınacağı zaman ilçeleri, semtleri, şehir merkezindeki eski mahalleri ile anılan İstanbul’un 151 tane köyü var.
 • Kaçırılmayacak 12 kitap
  Araştırma, inceleme, distopya, İstanbul, Ankara, Karadeniz, kültür, ekoloji, tarım, gündelik yaşam, metropol hayatı, mahalleler, kediler, toplumsal cinsiyet, yeşil politika.
 • Doğanın kurguyla yarıştığı 6 yerli film
  Bir filmi ya senaryosunu merak ederek ya da yönetmenine aldanarak izlemeye koyulurum.

Önceki yazıyı okuyun:
homemade-hair-masks
Yıpranmış saçlar için maske tarifleri ve bakım önerileri

Saçlara evde doğal saç maskeleri uygulayarak eski canlı ve parlak hallerine getirmek mümkündür. İşte size yıpranmış saçlar için maske tarifleri;

Kapat