Cildinize iyi gelmeyen gıdalar

Artık hepimiz biliyoruz ki, kullandığımız ürünün kalitesi, doğallığı cilt problemlerimizin çözümünde %50 oranında işe yarıyor. Tedavinizin başarıya ulaşıp ulaşmayacağı da, tabii ki sizi ve cildinizi besleyen gıda tercihlerinize kalıyor.

Çiğnediğiniz, yuttuğunuz, içtiğiniz her şey vücudunuza karıştığı gibi cildinizde de varlık gösteriyor. Mesela tükettiğiniz bitkisel çayınızın etkileri bu doğrultuda pozitif olsa da, arada kaçamak yaptığınız diğer şeyler, abur cubur ve şekerlemeler cildinize yardımcı olmuyor.

Eğer cildimizin sağlığı ile ilgili tüketilmesi gereken gıdalardan bahsetmek gerekirse, diğer yazılarımızdaki gibi, besin değeri yüksek olan, antioksidan görevi gören bol lifli yeşillikleri göz önünde bulundurmalıyız. Sağlıklı yağlar, işlenmemiş gıdalar, hem cildinize hem de bünyenize sayısız fayda sağlarlar.

Konu cilt sağlığına gelince, kullandığımız cilt bakımı ürünlerinden önce aklımıza tükettiklerimizi getirirsek kendimizi tedavi etmeye çoktan başlamış oluruz.

111111111111111111111111111111(1)

1.İşlenmiş şeker
British Journal of Dermatology’de yayınlanan araştımalar aşırı şeker tüketiminin, vücutta kollajen ve elastin kaybına sebep olduğunun altını çiziyor. Bu sonuçtan doğacak olan cilt problemleri ise cildin esnekliğini kaybetmesi yani, cildin normal koşullara göre erken yaşlanması anlamına geliyor.

Aynı zamanda kan şekerinin artması ile de oluşabilecek iltihaplanma ve vücut içindeki enfeksiyon, vücutta etkisini akne ve kızarıklık ile gösterir. Yani eğer cilt problemleriniz varsa şekeri bırakmayı, en azından azaltmayı deneyin ve paket gıdayı hayatınızdan çıkarın.

Öneri: Şeker ihtiyacınızı meyve ve sebzelerden sağlıklı atıştırmalıklardan giderin.

2. Düşük glisemik değeri olan gıdalara yönlenin
Beyaz ekmek, makarna, pastane ürünleri, mısır gevreği, hatta pirinç glisemik indeksi yüksek olan gıdalardandır. Bu tür gıdalar hızlı şekere dönüşerek kandaki insülin miktarını arttırır. Yukarıda olduğu gibi, bu tür gıdaların tüketilmesi de ciltteki kızarıklık ve akne gibi sonuçlarla kendini gösterir.

Öneri: Sağlıklı ve işlenememiş karbonhidrat kaynaklarını seçin. Mesela patates gibi. Pirince alternatif gıdaları (bulgur, karabuğday) değerlendirin.

2222222(4)

3. Süt ürünlerini ne kadar tüketiyorsunuz?
Bazı dermatolojistler süt ürünlerinin aknelere sebep olduğu yönünde ısrarcılar. Eğer siz de süt ürünleri kullanımınızla ilgili derinizde bir değişiklik gözlemliyorsanız size önerimiz badem sütü gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Öneri: Eğer bu değişikliği yapmaya hazır değilseniz organik sertifikalı ürünleri tercih edin.

4.Kızartma yemekler
Yüksek derecede, yağda, kızaran gıdalar, ileri glikasyon son ürünleri (advanced glycation end-products – AGE) adı verilen bileşiği barındırır. Yapılan araştırmalar, bu tür ürünlerin kırışıklık ve derideki rahatsızlıklarla birlikte yorgunluğa da sebep olduğunu göstermekte. Ek olarak AGE’nin bulunduğu diğer gıdalar yüksek derecede ısıtılmış yağ oranı yüksek hayvan etinde de bulunuyor.

Cildiniz diri kalabilmek için yağa ihtiyaç duyar fakat, kızarmış öğünler bunun tam aksine cildiniz için hiç de yararlı değildir ve cildinize hücresel düzeyde zarar verir.

Öneri: İyi yağlar tercih edin, avokado, ceviz, keten tohumu tüketin.

33333333444555555666

5. Kafein
Cildi sağlıklı ve diri tutmak için kafeini sınırlandırmak iyi bir seçim olacaktır. Neden diye soracak olursanız kafein vücudunuzu susuz bırakmakla birlikte cilt kuruluğuna da neden olmakta. Kafein ayrıca vücudun adrenalin salgılarını da harekete geçirir. Bu da yağ üretimini arttırdığından yağlanmaya sebep olur.

Öneri: Kafein ile ilgili şunu belirtmekte fayda var, kafein yeşil çayda da bulunur. Fakat yeşil çayın antimikrobik özelliklere sahip oluşu cildi hem nemli tutar hem de elastin seviyesini yüksek tutar.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Semt pazarlarında yavru balık satışı engellensin!

Bir kez daha söylüyoruz: “Lüfer bitiyor, lüferin soyu tükeniyor ve bunun sorumlusu biziz.”

Kapat