Facebook Giri
Üye Girişi Üye Ol Şifremi Unuttum?


Eski tişörtlerin kaderi toz bezi olmak değil

Esra Gürses

Kabul edin bizlerde alışkanlık; eşyalarımızı biriktiriyoruz, saklıyoruz. Öyle kolay kolay elden çıkarmıyoruz. ‘’Bir gün yeri gelir, lazım olur.’’ deyip kullandığımız kullanmadığımız ne varsa bir köşede bekletiyoruz.Tişörtlerimiz mesela... Siz küçükken anneleriniz eskimiş tişörtlerinizi toz bezi yapmadı mı hiç? Ya da ‘’Dursun. Arkadan kardeşi geliyor, o giyer.’’ demedi mi? O cümleler bizlere miras dillerimizde şimdi.

Geçin giysi dolabınızın karşısına bir bakın. Eminiz ki hepinizin bir köşeye ayırdığı eskimiş ya da giymediği tişörtleri vardır. Evde yalnızken giyelim diye ya da annemizden yadigar alışkanlık; toz bezi yapalım diye saklarız belki.

Eski tişörtleri toz bezi yapmak, tabii ki bir seçenek fakat bizim başka önerilerimiz var.

Çanta

Naylon poşet kullanmamaya özen gösterdiğimiz şu günlerde eski tişörtümüzden çanta yapmak hoş olmaz mıydı? Cevabınız ‘evet’ ise işte yapmanız gerekenler:

Öncelikle çanta yapımında kullanacağınız tişörtünüzü seçin ve resimde gördüğünüz gibi ikiye katlayıp, aynen o şekilde çizdikten sonra çizginin üzerinden kesin.Aşağıda gördüğünüz gibi kenarlarından dikin. İsterseniz çantanızı düz bırakın, sadece yukarı kısma çantanızı kolunuzda taşımak için uzun bir delik açın. Ya da çantanız file gibi olsun istiyorsanız, resimdeki gibi çantanıza çizgiler çizin ve bu çizgiler üzerinde makasınızı gezdirin. İşte sonuç!
Amerikan servisPeki bunu nasıl mı yaptık?

Eminiz aranızda öğrencilik hayatının bir döneminde kilim dokuma yapmış olanlar vardır. İşte burada da aynısını yapacağız!

Öncelikle kendinize ipleri boydan boya karşılıklı geçirdiğiniz bir kilim tezgâhı hazırlayın. Eski tişörtlerinizden uzun ince parçalar kesin ve onları ipin başına bağlayın. Daha sonra şekildeki gibi iplerin bir altından bir üstünden geçirin. Sonra kumaşı ipe düğümleyin.Dikkat etmeniz gereken nokta; eğer ilk kumaş parçasını ipin üstünden geçirerek başladıysanız, ikinci kumaş parçasını ipin alt kısmından geçirerek başlamalısınız ve üçüncü kumaşı tekrar ipin üzerinden geçirerek devam etmelisiniz.

Bu şekilde devam ederek tezgâhı tamamladıktan sonra sonda ve başta gözüken iplerin yan yana duran iki tanesini birbirine bağlayın.

Evet, yemekte ne var?

Şal

Pek çok kadın gerek kıyafetini zenginleştirecek bir aksesuar olarak gerekse soğuktan korunmak için boynundan şalı eksik etmiyor. Siz de şal kullanmayı seviyorsanız, zamanında o çok sevdiğiniz eski tişörtlerinizden yeni bir şal yaratmaya ne dersiniz?
Yapımı çok basit. Aynı veya farklı tişörtlerinizden; kare veya dikdörtgen parçalar kesin ve onları dikerek birleştirin.Oyun halatı

Evinizde sevimli bir dostunuz varsa eminiz ki eski tişörtünüzü onunla seve seve paylaşırsınız.Eski tişörtünüzden kalın ve uzun şeritler kesin ve kestiğiniz parçalardan ördü yapın. Köpeğiniz için daha kalın, kediniz için daha ince parçalar kesebilirsiniz. Yazın şu zamanları, parklarda oynamak için ideal.

Yastık kılıfı
Fazla söze gerek yok herhalde.

Yatak Örtüsü


Bakın işte ben bunu kesin yapacağım.


Farklı tişörtlerinizden farklı parçaları bir araya getirip düz bir çarşafın üzerine dikin.

Sizce de çok hoş değil mi?


Tüm bunlarla uğraşmam derseniz, sizler için iki seçenek daha var; Giymediğiniz eşyalarınızı ihtiyacı olan insanlarla paylaşabileceğiniz gibi, son zamanlarda sayıları artmaya başlayan giysi geri dönüşüm evlerine mesela Dönüşüm Evi'ne bırakabilir ya da size en yakın forumda düzenlenen takas günlerine götürebilirsiniz.

Esra Gürses
esra.gurses.yp@gmail.com

 

Email GönderYORUMLAR
naime yıkılmaz
11.10.2014 17:34
harika fikirler, bu tarz şeyler benimde elimden gelir ve fikrime fikir katıyorsunuz. devam diyorum:)
füsun
10.10.2014 18:34
çok faydalı bilgilerdi,çanta olanını deneyeceğim
love and smile
12.08.2013 10:25
Çok güzel bir yazıydı.. Yastık kılıfı olayını deneyeceğim ben d.e.. http://loveandsmile.wordpress.com/
Volkan Okur
08.08.2013 19:26
Harika..


Copyright © 2010 Energe. Tüm hakları saklıdır. Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde kullanım ve satış koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.