Facebook Giri
Üye Girişi Üye Ol Şifremi Unuttum?


Türkiye'nin enerji faturası

Ergem Şenyuva

İklim değişikliğinde gelinen kritik noktanın artık tartışılacak bir yanı yok. Geçtiğimiz hafta; iklim değişikliği konusunda yaptığı çalışmalarla bilhassa öne çıkan ve şu ana kadar dünyada yaklaşık 6.000 kişiyi 'iklim lideri' olarak yetiştirmiş olan Al Gore Türkiye'deydi.97 ülkeden, 600 yeni iklim lideri katıldı bu ağımıza*. Asıl çarpıcı olan ise Al Gore'un bu eğitiminin ilk bölümünü Türk politikasından süpriz bir ismin de dinlemesiydi: Ali Babacan.

Sayın Babacan oturduğu yerden; Al Gore'dan inanılmaz bir enerjiyle, hemen aksiyona çağıran olayın boyutlarını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bir sunum dinledi. O kapıdan çıktıktan sonra, tekrar eski tas eski hamam mı olur, onu bilemem ama bir şeylerden etkilendiğini umuyorum zira durumumuz içler acısı.

Türkiye'nin iklim değişikliği'ndeki karnesi ciddi manada endişe verici.
Durum gözler önünde:

 1. İklim Değişikliği Dairesi Başkanlığı geçtiğimiz aylarda kapatıldı. Çevre konularındaki hassasiyeti ve kamuya sorularıyla tanıdığımız İstanbul Milletvekili Melda Onur, neden kapatıldığını sorduğunda, bu bölümün aslında kapatılmadığı, Bakanlık Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesindeki 'Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı' ile birleştirilmek suretiyle 'İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı' adı altında yeni bir idari yapıya gidildiğini öğrenmiş. İyi tamam da iklim değişikliği sadece karbon emisyonu meselesi değildir, ekonomik, çevresel ve sosyolojik boyutları olan ve bugün global ekonomiyi tehdit eden bir unsurdur. Bunu bu kadar küçümsemek, ancak şehircilikle çevreciliği aynı bakanlığa vermek kadar abesle iştigalden başka birşey değildir. Kaldı ki gelişmiş medeniyetler, hatta hatta gelişmemiş olanlar bile bugün iklim değişikliğini bir memleket meselesi olarak görürken, bizim konuyu gittikçe uzaklaştırmamız anlaşılır gibi değil.
   
 2. 2011 yılında toplam seragazı emisyonumuz 1990 yılına göre %124 artış göstermiş. 2009 yılında seragazı emisyonu 369,6 Mt CO2 imiş. 2011'de ise 422.4 Mt C02 eşdeğerine yükselmiş. Bunun %71 kadarı ise enerji kaynaklı emisyonlar.
   
 3. 2012 Yale Üniversitesi Çevresel Performans İndeksi'nde 109'uncu sıradayız. Çevresel Performans İndeksi, hava, su kalitesi gibi çevresel 10 indikatör baz alınarak hazırlanmış global bir indeks.
   
 4. 2014-2018 yılları için hazırlanan 10. Kalkınma Planı'nda ise yenilenebilir kaynaklı elektrik üretiminin payı sadece yüzde 2. Bunun yanında ağırlık yenilenebilir enerjiden ziyade nükleer enerji ve kömürde. Son iki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'nde art arta iki yıl hiç önlem almadığı için günün fosili ödülünü alan Türkiye yine aynı yolda devam etmeye hazır.
   
 5. Hükümet seneler sonra güneş enerjisi için lisansa yeşil ışık yaktı. Ama lisansı güneşi bol memleketimizde 600 MW'la sınırlandırdı. Peki ne oldu? Son bilgilere göre 3000 MW sınırını geçmiş başvuru miktarı. Halk hazır, güneş hazır, sistem hazır ama hükümet bu konuda yeterince destek vermiyor maalesef.
   
 6. Kalkınma Bakanı linyit ve nükleer enerjide yapılan yatırımların faydalarının önümüzdeki dönemde görüleceğini söylerken, aynı zamanda doğalgazın elektrik üretiminde 2012'de yüzde 43,2 olarak gerçekleşen payının 2018'de yüzde 41'e çekileceğini, yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının ise 2012'deki yüzde 27'lik seviyeden 2018'de yüzde 29'a çıkacağını belirtti.

İklim değişikliğiyle ilgili ülkemizde yapılan en büyük yanlış buna çok yönlü bakamamak. Nasıl olsa ben yarın buralarda olmayacağım, gerisi ne yaparsa yapsın düşüncesiyle verilen politik ve ekonomik kararlar, yarın öbür gün hepimizi etkileyecek. Kaldı ki şimdi de etkiliyor. Her yıl yüzbinlerce insan iklim değişikliğinden kaynaklanan felaketlerden yuvasından oluyor. Her yıl yüzbinlerce şirket ve hatta yüzlerce devlet, iklim değişikliğinden dolayı oluşan gıda krizleri, sel felaketleri, doğal afetler yüzünden milyonlarca dolar zarar ediyor.Yine geçtiğimiz hafta Al Gore bence çok mühim bir noktaya parmak bastı. Bugün Suriye'de yaşananlar aslında iklim değişikliğinin yarattığı koşullardan dolayı meydana gelmiş bir gıda krizinin sonucudur dedi. Yarın öbür gün hal böyleyken, sessiz kalmamız, kömüre amennah deyip, nükleeri beklememiz, hükümetten temiz enerjiyi talep etmememiz beklenemez.

*2010 yılında Al Gore'dan bu eğitimi alan uzun süre Türkiye'deki kişi bendim. Şimdi ne mutlu ki, yüzlerceyiz.

Kaynaklar:
1-http://epi.yale.edu/dataexplorer/tableofmainresults
2-http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=8537
3-http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13482
4-http://www.yesilekonomi.com/yenilenebilir-enerji/kalkinma-hedeflerinde-yenilenebilir-yok-gibi

Ergem Şenyuva
ergem@yesilist.com

Email GönderYORUMLAR
Abdullah ER
28.06.2013 16:48
13.12.2011 kayıtlı, 9.12.2011 tarihli TRT Radyo 1 Deniz Dünyası programını, dinlemenizi öneriyorum. http://www.greencarreports.com/news/1020063_pollution-perspective-one-giant-cargo-ship-emits-as-much-as-50-million-cars 1 tane kıtalar arası konteyner gemisinin atmosfere saldığı emisyon, 50 milyon aracınkine denk... http://www.greencarreports.com/news/1020063_pollution-perspective-one-giant-cargo-ship-emits-as-much-as-50-million-cars


Copyright © 2010 Energe. Tüm hakları saklıdır. Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde kullanım ve satış koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.