Dağınıklığı temizleyin: Düzenlemeyin, azaltın

Evinizdeki dağınıklığı gidermek için internette belki de şimdiye kadar yüzlerce öneri okuyanlardan mısınız? Kalıcı çözümler bulmak için aradığınız, yeni düzenleme stilleri mi? Eğer öyleyse bu yanlıştan dönmenin tam zamanı.

Rengarenk kutular, dosyalar, bir yeni kitaplık, belki yeni bir şifonyer ne harika; ama bir dakika, bunun da sınırına geldiniz ve artık yeriniz kalmadı! Bir ara giysi dolabımı düzenleme yöntemi olarak tüm giysilerimi önce mevsimlerine göre ayırmış, sonra renklerine(!) göre sınıflandırmış ve müthiş katlama yöntemi ile adeta istiflemiştim. Yine de daha odada daha fazla yere ihtiyacım vardı. Aynı sorunu sürekli yenisi eklenen süreli yayınlar ve daha şeyle de yaşayınca anladım ki mesele organize etmek değil, şeyleri azaltmak!

messy-bedroom

Bu noktada ilk yapacağınız şey satın almayı bırakmak olsun. Gerçekten, daha fazla şeye ne kadar ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünmeden hiçbir şey satın almayın. Evet, belki de etrafınız kampanyalarla sarılı, indirimler bitmek bilmiyor; ama asıl soru: benim buna ihtiyacım var mı? İhtiyaçlarınızı gidermek için de ilk yapacağınız şey satın almak olmasın da takas olsun! Ne dersiniz?

Bir sonraki aşama elinizde olup da artık işinize yaramayan, işlevini yitirmemiş, tam da bu nedenle atmak istemediğiniz şeyleri bir kenara ayırmak olsun. Bu sırada büyük ölçüde etrafınızdaki dağınıklığın eridiğini de göreceksiniz, bir ferahlık dolacak evinize, benden söylemesi. Şimdi yapmanız gereken elinizdeki bu fazla şeyleri paylaşım için dolaşıma sokmak. Paranın geçmediği paylaşım platformlarını sizinle daha önce paylaşmıştık. Buradan ulaşabilir, dilediğiniz mecrada gönül rahatlığıyla elinizdekileri paylaşabilir, siz de ihtiyacınız olan şeyleri bu platformlardan ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Ben tüm platformları ayrı ayrı bağrıma basıyorum, ama arada soranlar oluyor: “Ben bu mecralarda paylaşma işini beceremiyorum, nasıl yapacağım?” diye. Kullanımının daha pratik olması açısından eğer Facebook kullanıcısı iseniz, Freecycle grubunu öneriyorum. Çok daha doğrudan paylaşım imkanı sağlayan bir mecra olması açısından teknolojiyle müthiş bir ilişkiniz olması da gerekmiyor faydalanmak için.

basementclutter-600x399

Etrafı toplamak ve temizlemek için kaybettiğiniz zamanı da gündelik yaşamınıza dahil etme imkanı tanıyacak bu minimal anlayış bırakın bir hayatınıza dahil olsun. Belki #dikkatlipazartesi de hayatınıza girer ve her gününüzün daha dikkatli geçmesine vesile olur.

‘Şeyler’le kurduğumuz ilişki topyekûn değiştiği gün çok daha özgür olacağız, o kesin; ama işe önce kendi odamızdan, evimizden, hayatlarımızdan başlayalım. Haydi!

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, Kent, Topluluklar
İstanbul’un 5 köyüyle tanışın

Bir zamanlar Avcılar, Arnavutköy, Kağıthane, Pendik, Tuzla, Başıbüyük ve Dudullu'nun da köy olduğunu düşündüğümüzde bakış açımız değişmeye başlıyor.

Kapat