Daha akıllı ve enerji verimli şehirlere doğru

EMBARQ Türkiye’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2015, 19 Kasım Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek.

11221780_1064981183513722_5523928926006341009_n

Dünyanın farklı yerlerinden davet edilen 40’ı aşkın yerli ve yabancı uzmanlar, ulaşım ayağı üzerinden ‘Yaşanabilir Şehirler’in üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu için bir araya gelen kent yöneticileri ve uzmanlar, aynı zamanda kent içi ulaşımda enerji verimliliği, sürdürülebilir ulaşım projeleri, akıllı şehirler için yenilikçi yaklaşımlar, sürdürülebilir kentsel gelişim, yol güvenliği ve kentlere yönelik finansal destekler gibi gibi konulara da değinecekler.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı rakamlara göre, 7 milyarı aşkın dünya nüfusunun yarısı kentlerde yaşamakta. Yapılan çalışmalar, 2050 yılına geldiğimizde dünya nüfusunun yüzde 70’inin kentlerde yaşayacağını gösteriyor ve sadece 15 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısının yaşadığı kentsel bölgeler, şimdikinin iki katı kadar büyüyecek.

7654345678(3)

Dünyayı ve Türkiye’yi bekleyen bu dramatik kent nüfusu artışı, sınırlı olan kaynakların şimdiden etkin kullanılmasını zorunlu kılmakta. Özellikle tüm enerji kaynaklı emisyonların yüzde 70’ini oluşturan kentlerde sürdürülebilirlik konusunda yapacak çok iş var. Gelişen teknolojiler, enerji kullanımını azaltacak ve kanalizasyon sularını yeniden değerlendirecek altyapılar, doğru planlama ve vizyonla birleştirildiği takdirde akıllı, dolayısıyla sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirler elde etmek de kritik rol oynuyor.

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği (SUD), çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üreterek, kentlerimize yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşu.

Her yıl, Kasım ayında düzenlenen Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu da, iyi uygulama örneklerini paylaşmaları için dünyadan ve Türkiye’den alanında uzman kişileri ağırlamakta ve daha sürdürülebilir ve yaşanabilir kentler inşa etme sürecinde destek vermeyi hedeflemekte.

Sempozyum boyunca, “Kent İçi Ulaşımda Enerji Verimliliği Ve İklim Değişikliğine Etkileri”, “Yaşanabilir Şehirler İçin Ulaştırma Çözümleri” ve “Tasarım Yoluyla Daha Güvenli Şehirler” olmak üzere üç ana oturumun yanı sıra; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’sinin projelerine, “Akıllı Şehirlerde Yenilikçi Kentsel Hareketlilik Planlarına”, “Sürdürülebilir Şehirler İçin Finansal Destekler”, “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim: Dönüşüm ve Verimlilik” ile UCLG MEWA ile İETT ortaklığında “Bölgeden Toplu Taşıma Yaklaşımları” oturumları düzenlenecek.

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2015, 19 Kasım 2015 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde sabah 09:00’da açılış konuşmaları ile başlayacak, yerel ve merkezi yönetim, özel sektör, uluslararası kurum ve kuruluş, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve basına açık olacak. Katılımcılar için İngilizce-Türkçe simultane çeviri hizmeti sağlanacak.

Program hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için:
http://www.embarqturkiye-yasanabilirsehirler.org/

Embarq Türkiye’yi takip etmek için:
EMBARQ Türkiye Facebook
EMBARQ Türkiye Twitter


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Ağaoğlu Maslak 1453 projesi hukuksuz olarak devam ediyor

2012 yılının son aylarında televizyon ve billboard'larda sıkça karşılaştığımız, şehrin son ormanlarından biri olan Fatih Ormanı'nı da kapsayan Ağaoğlu şirketler...

Kapat