Yeşilist.com Logo
127648941111

Danimarka üretim fazlası gıda ürünleri satan ilk marketini açtı

by / 70 Yorum / 96 Okunma / 25 Şubat 2016

Bir yardım derneği Danimarka’nın ilk defa üretim fazlası gıda ürünleri satan süpermarketini açtı. Başkent Kopenhag’da bulunun WeFood adlı süpermarket, ürünlerini diğer süpermarketlerden %30 ile %50 arası bir indirimle daha ucuza satıyor.

Folkekirkens Nødhjælp adlı yardım derneğinin süpermarket sorumlusu Per Bjerre, WeFood’un Danimarka’da ya da dünyada türünün tek örneği olduğunu belirtirken, ürünlerin sadece geliri düşük insanlara yönelik değil, aynı zamanda çöpe atılan gıdaların miktarını önemsiyenler için de seçildiğini belirtiyor.

Danimarka’nın en büyük süpermarketlerinden biri olan Føtex ile anlaşması olan WeFood’un, turunçgiller ithalatı yapan şirketler, kasaplar ve organik üretim yapan bazı çiftçiler ile de bir kaynak ağı sağlamış durumda. Gönüllüler kaynaklarından ürünleri alıp, süper markete getiriyorlar.

12435653767

WeFood Danimarka’nın yıllık 700 bin tonluk çöpe giden gıdanın hacmini düşürmeyi planlıyor. Açılışına Danimarka prensesi Marie ile beraber katılan Gıda ve Çevre Bakanı Eva Kjer Hansen, bu kadar gıda atığının olmasının aptalca bulduğunu belirtirken, hem çevreye zararlı olduğunu hem de harcanan paranın da boşa gittiğini öne çıkarıyor.

Eva Kjer Hansen, WeFood’un çöpe giden gıdaların önüne geçmekte çok önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Son 5 yılda Danimarka aldığı önlemler ile konuya oldukça büyük bir ilgi çekmiş, hem de çöpe giden gıdaları %25 oranında azaltmıştı.

Benzer bir yasa tasarısı ise yakın zamanda Fransa’da yürürlüğe girmiş, süpermarketlerin üretim fazlası gıda ürünlerini çöpe atmasını, ya da satılana kadar raflarda durup bozulmasının önüne geçmişti.
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Önceki yazıyı okuyun:
342536457
Disney’in yeni güneş panelleri tabii ki Miki Fare şeklinde

Güneş enerjisi yatırımlarında bile kendi imzası ve markasını göstermekte Disney’in üstüne yok

Kapat