Denizanası çarpılmasına karşı yapılması gerekenler

Eğer bir denizanası tarafından çarpıldıysanız, acıyı durdurmak için her şeyi yapabileceğinizi biliyorsunuzdur. Ama artık bazı çözüm olarak sunulan seçenekleri yapmamamız lazım.

Sülük kullanımından, lobotomiye gibi eski tür “bilimsel” gerçeklerin sonu gelmesine rağmen, denizanası için herkesin aklında bulunan çözümler maalesef hakettiği sona ulaşamdı.

Son yapılan araştırmalara göre denizanası çarpılmasına karşı idrar kullanmak iyi bir seçenek değil. İdrarın “steril” olması ve tuz ve elektrolitler içermesine rağmen, emin olun yaranın üstüne “yapılmasını” istediğiniz başka şeyler var.

Sağlık kuruluşları sıcak suyun, içerisinde lidokain topikal maddesi bulunan kremlerin ve sirkenin yardımcı olduğunu söylüyor. Tabii bu maddeleri bulamayan bir kişinin, aklına nasıl idrar geldiği ise ayrı bir muamma. En iyi tahminimiz idrarın steril olduğunu düşünmüştür şeklinde.

324454332444

Friends dizisinde aynı durumda Joey’nin dostlarının hepsine düşünmeden idrarı ile yardım edeceğini söylediğinde onları ne kadar sevdiğini anlamıştık, ama gerçek bundan çok uzakta. Uzmanlar özellikle tuzlu sıcak suyun, yani denizanasının da habitatı deniz suyunun daha yararlı olduğunu ve tuz içermeyen suların iğnelerdeki reseptörleri harekete geçirerek, daha fazla zehir salmasına yol açtığını ortaya çıkarmış.

Herkesin idrarırın tuz oranı birbirinden farklı olması da, yani bol su içien birinin idrarındaki tuzların azlığı, durumu daha da kötüye çevirme potansiyeline sahip. Aynı zamanda Chicago Layola Üniverstesinin eski geleneksel testlerin dışında yapılan araştırmalar, aslında idrarın steril olmadığını içinde bir çok bakteri türü barındırdığını ortaya çıkarmış durumda.

İdrar bir yana dursun, uzmanlar sirke konusunda bile ikiye bölünmüş durumda. Bazı uzmanlar sirkenin denizanası iğnelerini etkisizleştireceğini düşünüyor. Avustralya’daki James Cook Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar ise sirkenin zehrini salmamış iğneleri etkisizleştirdiğini doğrulasa da, halihazırda zehrini salmış iğnelerin daha fazla zehir salmasına yol açtığını ortaya çıkarmış. Böyle bir durumda sirke yardım ettiğinden çok daha fazla zarar verebilme potansiyeline sahip.

324343434344444

Peki ne yapmak lazım? Bir kere eğer çarpılan insan aşırı bir derecede rahatsızlık duyuyor ve nefes almakta zorluk çekiyorsa, kesinlikle en yakın sağlık kurumuna gitmeniz gerekli. Çünkü her ne kadar Türkiye’de zehirli denizanası yok denecek kadar azsa da, her türlü önlemi almamız lazım.

Ama çoğu denizanası çarpması için, yaklaşık 45 derece ve üstü sıcak denizsuyu ile bölgeyi yıkayıp sonra kesinlikle elinizi kullanmadan bir kredi kartı ile bölgeyitemizleyip, aynı sıcak denizsuyu ile yıkadıktan sonra içerisinde tüm eczanelerde bulunan lidokain topikal maddesi bulunan kremleri sürebilirsiniz.

Şu anda denizanası çarpmasına karşı yapılabilecek en iyi yöntem bu. Arkadaşlarınızı ne kadar sevseniz de hem onlara zarar verecek, hem de ilişkinizi garip bir noktaya getirebilecek “idrar çözümünü” şimdilik unutun deriz.

Kaynak: Mother Nature Network, Scientific American, Smithsonian Magazine

Önceki yazıyı okuyun:
Bu yeşil saha dünyayı değiştirebilir mi?

İngiltere Ulusal Ligi’nde mücadele eden Forest Green Rovers Futbol Kulübü, değerleri ve ‘doğası gereği’ taraftarlarına ve ekibine büyük bir sürdürülebilir...

Kapat