Yeşilist.com Logo
32435647568

Denizleri kirleten mikroplastikler Türkiye’de de yasaklansın

by / 622 Yorum / 622 Okunma / 5 Ağustos 2016

Daha yumuşak bir cilt; içilebilir su kaynaklarında veya sağlıklı deniz canlılarından daha mı önemli? Geçtiğimiz aylarda temizlik ürünlerinde bulunan mikroplastiklere değinmiş, ABD’nin bu ürünleri yasakladığından bahsetmiştik.

Genellikle cilt temizlemek için kullanılan sabunların, duş jellerinin ve hatta bazı diş macunlarının içinde bulunan mikroplastikler, çoğu arıtma sistemlerinin engelleyebileceği büyüklükte değil.

 

Bu yüzden su kaynaklarına karışan mikroplastikler, aynı zamanda pestisitleri, motor yağını ve benzer zehirli kimyasalları da bünyesinde topluyor. Böylelikle bir adet mikroplastik, çevresindeki su kaynağından 1 milyon kat daha zehirli olabiliyor.

Bu sebeplerden dolayı ABD’nin çıkardığı yasak kararına Kanada da katılmış, AB Komisyonu ise mikroplastikler konusunda detaylı bir araştırma hazırlamıştı. Türkiye’de ise Greenpeace Akdeniz bu konuya dikkat çeken bir video hazırladı.

Her ne kadar şimdilik Türkiye’de bu konu ile ilgili bir büyük bir araştırma bulunmasa da, diğer konularda çok da iyi olmayan arıtma sistemlerimizin mikroplastikler konusunda yetersiz olduğunu varsayabiliyoruz.

Bu yüzden mikroplastikleri, bazılarını her gün birden fazla kullandığımız kozmetik ürünlerden yasaklamak için Greenpeace’in imza kampanyasına biz de destek veriyoruz.

Siz de buraya tıklayarak kampanyaya destek verebilirsiniz.
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Önceki yazıyı okuyun:
istanbul-nasa
NASA, 3. Köprünün Yaptığı Tahribatı Görüntüledi

Astronot Jeff Williams'ın fotoğrafları, 3. köprünün yarattığı tahribatı gözle görünür biçimde ortaya koyuyor.

Kapat