Doğru mekan tasarımı sizi daha mutlu yapabilir mi? Tasarım psikolojisini keşfedin

Hayatta herkesin farklı bir hedefi var; bazılarımız çocuk yetiştirmekle, bazıları gerçekleştirmek istediğimiz hayalleri kurmakla meşgul, çoğunlukla da birden fazla hedef ile hayata bakıyoruz. Bu işler arasında eviniz geri döneceğiniz, hayaller kuracağınız, sizi sakinleştirecek bir yer olmalı.

Bunu gerçekleştirmenin bir yolu ise tasarım ve mimariye psikolojik bir bakış açısı eklemek. New York Times, Forbes ve Huffington Post’da bir çok makalesi ile bu konuyu ele alan Sally Augustin bilimsel veriler ile mekanların ve objelerin tasarımlarını bilişsel ve duygusal sağlığımıza fiziksel tecrübeler ile yardımcı oluyor. Eğitimi Çevre mühendisliği ve psikoloji üzerine olan Augustin Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’daki bir çok müşterisine özel  çözümler sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Augustin MindBodyGreen adlı sürdürülebilir yaşam platformu için en iyi tasarım önerilerini sunmuş, biz de sizin için onları derledik.

TIKLAYIN: Eviniz de kimyasallardan kurtulsun: 6 adımda yaz detoksu

Daha verimli olmak için:

Yeşil rengin yaratıcı fikirleri daha çok ortaya çıkardığı görülmüş, o yüzden ideal çalışma ortamı için yeşil bitkiler ile dolu bir oda tasarlayabilirsiniz. Özellikle gençler eskiye göre yeşil rengi enerji ve zindelik ile bir tutuyor, daha eski nesiller içinse yeşil sakinliğin rengi.

Parlak ama koyu olmayan yeşil ve mavi renklerin içine karıştırılan beyaz renkler çalışma ortamları için oldukça uygun. Özellikle doğal ışık alan ofislerin yaratıcılık ile beraber ruh halini ve bilişsel gücü artırtığı da bir çok araştırma tarafından kanıtlanmış.

Misafiriniz çok oluyorsa

Sıcak renkli duvarlara sahip odalarda aile ve arkadaşlar arasındaki sevgi dolu muhabbetlerin olasılığı daha da artıyor. Kırmızı, sarı gibi renkler aynı zamanda iştahı da güçlendirdiğinden, bu renkleri mutfak ve salonlarda kullanabilirsiniz.

Rahatınıza düşkünseniz:

Mobilyalarınızın stili ve yeri mekan psikolojisi için kritik noktalardan biri. Çoğu insan düz ve köşeli tasarımlar yerine kavisli ve eğimli tasarımları tercih ediyor. Ama hiç bir mekan sadece doğrusal veya sadece eğrisel tasarımlardan oluşmamalı.

İnsanın evimsel gelişmesinden dolayı odaların ortasında dinlenmek bizi açıkta bırakıyormuş gibi hissettiriyor. O yüzden odaların ortasında değil ama yüksek sütünların ve duvarların önüne sandalye koymayı ve yüksek sırtlıklı bir sandalye seçmeyi düşünebilirsiniz.

Evinizde mutluluk istiyorsanız:

Eğer mutlu bir mekan yaratmak istiyorsanız mavi ve tonları tam size göre. Dünyanın neresine giderseniz gidin insanların en çok sevdiği renklerin başında mavi gelmekte. Uzmanlar bunun arkasında açık havalarda ve su kaynaklarda buluyor. Bunlar eskiden beridir bize mutluluk getiren şeyler.

Kaynak: MindBodyGreen


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Yeniden doldurulan plastik su şişelerinde, klozet kapağından daha fazla zararlı bakteri bulunuyor

Yalnızca bir hafta boyunca kullanılan mataralarda bu kadar çok bakteri ürüyorsa temizlenme koşulları hakkında bilgi sahibi olmadığımız, sayısız kez yeniden...

Kapat