Yeşilist.com Logo

Donald Trump’ın iklim değişikliği hakkında attığı 8 tweet

by / 2.037 Yorum / 2037 Okunma / 9 Kasım 2016

Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı seçilmesi iklim savunucularını da dehşete düşürdü. İklim değişikliğinin varlığını reddeden Trump’ın görevi devralmasıyla beraber ABD’nin iklim mücadelesiyle ilgili atmayı vaat ettiği adımları uygulamaması; Paris Anlaşması’ndan çekilmesi; kömür, petrol ve doğalgaza büyük yatırımlar yapması ve daha pek çok iklim değişikliği karşıtı karar alması  bekleniyor.

TIKLAYIN: İklim değişikliğinin bir eşiği daha aşıldı: Havadaki karbondioksit oranı artık 400ppm’in üstünde

Ne olacağını önümüzdeki günlerde yaşayarak göreceğiz. Fakat bildiğimiz bir şey var ki Donald Trump’ın iklim değişikliği hakkındaki görüşü şu:İklim değişikliği diye bir şey yoktur.


1. Küresel ısınma konsepti, Çinliler tarafından ABD’deki imalatı rekabetçi olmayan bir hale getirmek için yaratılmıştır.

2. Bize çok pahalıya gelen KÜRESEL ISINMA saçmalığı sona erdirilmelidir. Gezegenimiz donuyor, düşük hava sıcakları kaydediliyor ve küresel ısınma biliminsanları buzun içine sıkışmış durumda.

3. Teksas’tan Tennessee’ye kadar buz fırtınaları esiyor. Los Angeles’tayım ve hava buz gibi. Küresel ısınma çok pahalı bir aldatmacadır.

4. ABD daha önce görülmemiş kar fırtınaları ve dondurucu soğukların etkisinde. KÜRESEL ISINMA aldatmacasını yaratanların bu ismi İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ olarak değiştirmeleri çok akıllıca oldu!$$$$

5. Hava çok uzun zamandır o kadar soğuk ki, küresel ısınma ALDATMACASINI YARATANLAR paranın akışını devam ettirmek için bu terimi iklim değişikliği olarak değiştirmek zorunda kaldılar.

6. Teksas ve Louisiana’da kar yağıyor. Ülkede ve ülke dışında daha önce görülmemiş dondurucu soğuklar yaşanıyor. Küresel ısınma pahalı bir aldatmacadır.

 

7. Tüm hava durumu olayları İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ALDATMACASINI YARATANLAR tarafından ‘gezegeni kurtarmak için daha fazla vergi ödemeliyiz’ argümanını doğrulamak için kullanılıyor. Söylediklerine kendileri de inanmıyorlar.

8. NBC Haber Servisi yaşanan için ‘büyük don’ dedi. Yıllardır hava bu kadar soğuk olmamıştı. Ülkemiz KÜRESEL ISINMA ALDATMACASINA para harcamaya devam ediyor mu?

Kaynak: Huffington Post
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • Leonardo DiCaprio’nun iklim değişikliği belgeseli 30 Ekim’de ekranlarda
  Eylül ayında Birleşmiş Milletler tarafından İklim Elçisi seçilen, dünyaca ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio’nun odağına iklim değişikliğini alan belgeseli Tufandan Önce (Before The Flood) 30 Ekim Pazar akşamı 20:00’de National Geographic TV’de yayınlanacak.
 • İklim değişikliği 2016 yılında 7 adet rekor kırdı
  Dünyanın en kuzey noktalarından biri olan Alaska ve Hindistandaki rekor kıran sıcaklıklardan, kuzey kutbundaki buzulların erimesi ve karbondioksit seviyelerin yükselmesine, 2016 yılı daha Haziran ayı bitmeden kırmasını istemediğimiz rekorları birbiri ardına kırmakta.
 • İklim değişikliği diyeti: Klimataryen nedir, nasıl olunur?
  Eğer yediklerinizi iklim değişikliğine yönelik etkilerini göze alarak seçiyorsanız; gıdanın kat ettiği yolu azaltmak için yerel gıdayı tercih ediyor, sera gazı salımını azaltmak için kırmızı et yerine tavuk ya da deniz ürünlerini tercih ediyor ve gıda atığını sınırlandırmak için ürünlerin yenebilecek her parçasını; elmanın ortasını, peynirin kabuğunu bile kullanıyorsanız, kutlarız siz bir klimataryensiniz.
 • İklim değişikliği sevdiğimiz her şeyi mahvediyor
  Paris İklim Zirvesi’ne günler kala Avaaz, tarihinin en büyük imza kampanyasını başlattı.
 • İklim değişikliğinin Türkiye’de hissedilen etkileri
  DünDün Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen IPCC İklim Değişikliği AR5 Sentez Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda iklim değişikliğinin geleceğimize ve Türkiye’de hissedilen etkileri konuşuldu.
 • İklim değişikliği yoktur diyenler online mı?
  Bu yıl Emmy Ödülleri‘nde Doğa Programcılığı dalında En İyi Belgesel ödülünün sahibi olan Chasing Ice (Buzun Peşinde) kutuplardaki erimenin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Tarlataban’ın ekolojik tarım eğitimleri başlıyor

Beş yıldır Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'te ekolojik tarım yöntemleriyle atalık tohumlar eken, yetiştiren ve çoğaltan Tarlataban ekibi eğitim atölyeleri düzenlemeye...

Kapat