Dünya kaplan gününde hedef: Tx2

Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanısıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. Ama maalesef 100 yıl önce 100,000 civarında yabani kaplan olmasına rağmen 29 Temmuz Dünya Kaplan Günü’nde kaplan ailesinin 3,200 üyesi kalmış durumda.

Bu şok edici %97’lik düşüşün en büyük sebepleri ise kontrol altına alınamayan yasal olmayan avlanma ve tabii ki kaplanların doğal yaşam alanlarının gitgide azalması. Buna probleme karşı 2010 yılında, kaplanların yaşadığı bölgelerde bulunan ülkeler birlikte hareket etme kararı aldı.

Rusya, Çin, Nepal, Hindistan, Bangladeş, Bhutan, Myanmar, Tayland, Kambıçya, Vietnam, Laso, Malezya ve Endonezya’nın toplantılarından Tx2 (Kaplanlar x 2) adı altında, Çin Takvimi’ne göre bir sonraki Kaplan Yılı olan 2022 yılına kadar kaplanların sayısını iki katına çıkarmayı hedefleyen vizyoner ve hırslı bir plan çıktı.

567654578865

Büyük yırtıcı hayvanlar ailesine üye olan kaplanlar, sağlıklı bir ekosistemin vazgeçilmez üyelerinden biridir. Böylelikle kaplanların sayısını arttırmanız, sadece tek bir cinse değil tüm canlılara yararlı olacaktır.

Her koruma altına alınan kaplan için bin km2’lik bir ormanlık alan da koruma altına alınıyor. Böylelikle o ormanlık alandaki tüm yaban hayat ve yerel halklar, aynı zamanda temiz hava, su, yiyecek sağlayan sistemlerde kontrol altına alınmış olacak.

Yalnız TX2’nin başarısı ancak tüm bu ülkelerin tam bağlılığı ile sağlanabilir. Genellikle kolay üreyen kaplanlar geleceği yeterince alan, koruma ve avlanma alanı sağlanmasına bağlı. Bu ülkelerde şimdilik belirlenen 20 alan yeterli yatırımı alırsa, kaplanların 2022 yılında sayılarını iki katına çıkarma şansı oldukça yüksek. Her ne kadar yatırım sağlansa da, yasal olmayan avlanmalar hala kaplanlar için en büyük tehlikeyi oluşturuyor.

Artık küreselleşen Karaborsa Av Pazarı, yıllık 19 milyar dolarlık kâr getiren bir seviyeye ulaşmış durumda. Bu pazarın yöneticileri ise bulundukları bölgeye zarar vererek gelişmesini engelleyen organize suç örgütleri. Kaplanın her parçasına ayrı bir fiyat biçip satan bu örgütlerin alıcılarının sayısında da azalma olmaması, onları daha fazla büyümeye itiyor.

Buradaki hükümetler bu suç örgütlerini kesin olarak ortadan kaldırmak için birlikte çalışmak zorunda. Nepal yabani hayata profosyonelce bir yaklaşım sağlayarak, kendi bögeseinde yasal olmayan avlanmayı ortadan kaldırdı bile.

Tx2’nin arkasında ise oldukça bir güçlü sivil toplum orgütü var. WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı) bu politik süreçte kaplanların dünya liderlerinin gündeminde kalmasını sağlayan bir güçten öte aynı zamanda korucuları eğiterek ve koruma standartları geliştirerek Sıfır Yasal Olmayan Avlanma hedefine ulaşmayı planlıyor.

Şu ana kadar, Nepal’daki başarılar haricinde, WWF ile çalışan görevliler Hindistan ve Rusya’daki kaplan sayılarını arttırmış durumda. Bu sene içerisinde Çin’in kaplanları politik gündemini de koyması ile tuzak kameralarında gösterdiği üzere kaplanlar Çin’e geri dönüyor. Aynı zamanda, 37 bölgedeki 636 yaban hayat korucusu, WWF tarafından devriyelerinde kendilerine yardımcı olacak teknolojik donanımla eğitildi.

46778795434434

Tx2 üyeleri seneye artık çıktıkları yolu yarılamış olacaklar. Kaplanların sayılarındaki dramatik düşüşü durdurmayı başaran ülkeler, gelecek yıllarda kaplanların sayısını 6 binin üzerine çıkarmaya çalışacaklar.

Bunun için sadece kararlı hükümetler değil, onlara desteğini gösteren onlardan daha hevesli ve onlardan daha kararlı bir kamuoyu da lazım.

O yüzden, siz de WWF üzerinden bu kampanyaya yardımcı olabilirsiniz. Özellikle kaplanlar için yapabileceğiniz en iyi şey, bir kaplan evlat edinmek olacaktır. Böylelikle hep beraber Tx2 projesini bir başarı projesi yapabiliriz.

Kaplanların bir daha böyle bir şansı yakalaması zor ve eğer onlara bu zorlu yolda yardım etmezsek, insanlar için de çok büyük bir şans kalmayacak. Çünkü hepimiz birbirimize bağlıyız.

Dünya Kaplan Günü hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Hayvanlar, İklim Değişikliği, Kent
Et yiyenler çevreci olabilir mi?

Düzenli olarak et yiyen bir insan, kendisini gönül rahatlığıyla çevreci olarak adlandırabilir mi?

Kapat