Yeşilist.com Logo

Dünyada 3 trilyon ağaç var ama sayıları giderek azalıyor

by / 257 Yorum / 257 Okunma / 3 Eylül 2015

Günümüzde iklim değişikliğini neresinden tutsak diye düşündüğümüz zaman soluduğumuz havadan ödediğimiz elektrik faturasına kadar kafamızı çevirebileceğimiz bir sürü veri var.

Özellikle de Mayıs ayından itibaren 1880’den beri görülen en sıcak Mayıs Haziran ve Temmuz aylarının sıcaklık rekorları geçirmekte olduğumuz 2015’in en sıcak sene olacağının garantisini verdi.

Şimdi ise nature.com‘da yayınlanan bir çalışma, dünya üzerinde kalan ağaç sayısının 3 trilyonun üzerinde olduğunu söylüyor. 400,000 lokalde yapılan alan çalışması ve uydu kaynaklı raporlamalarla elde edilen bu rakam bize iklim değişikliğinin bıraktığı ve bırakmaya devam ettiği geri ‘dönüşü olmayan’ noktayı bir kez daha tarif ediyor.

Bu rakam kimine göre az kimine göre çok gibi dursa da, yorumlar bu sayının hızlıca eridiği yönünde.Senede 15 milyar ağaç kesiliyor. Özellikle de dünyanın oksijen yuvası olan, en büyük ve en yaşlı ağaçların yaşadığı tropik alanlardaki tarım arazisi talebi bu sayıda diğer bölgelere göre daha dominant.

Kişi başına 422 ağaç düştüğünü bize gösteren bu rakam, 2009 yılında yalnızca uydu görüntüleri kaynak alınarak 400 milyar olarak kaydedilmişti. Bu sefer ise hem uydu hem de alan çalışması sonucunda ağaç sayısı 3 trilyon herkesi şaşırttı. Ne yazık ki bu datayı sevindirici ve umutlandırıcı bulmaya vakit ve sebep bile yok.

Veriye göre, Amazon gibi tropikal bölgeler dünyanın en geniş alana yayılmış yeşil alanları oluştururken, dünyadaki ağaçların %43’üne ev oluyor. Buna karşılık ağaç haritalandırmasında gördüğümüz rakamlar ise şöyle;

En sık ağaçlık bölgeler soğuk ve kutuplara yakın olan İskandinavya, Kuzey Amerika ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinde görülüyor. Ortaya çıkan ağaç sayısı aşağıdaki gibi:

Rusya 642 trilyon
Kanada 318 trilyon
Brezilya 302 trilyon
ABD 228 trilyon
Çin 140 trilyon

En az ağaca sahip olan yerler ise Bahreyn, Cocos Adaları, Monako, Paracel Adaları olarak baştan sona 3, 6, 10, 12 bin olarak sıralanıyor. Buraya eklenen önemli bir bilgi ise, Vatikan’da hiç ağaç olmaması.

Yapılan araştırma medenileşme olarak adlandırılan süreç boyunca insanlığın 3 trilyon ağaç kestiğini de önemli bilgiler arasına ekliyor. Artan dünya nüfusuyla ters orantılı olan ağaç sayısı bundan beş sene sonra ne kadar olacak bilinmez.

Karbon depolayan ağaçlar iklim değişikliğine karşı alabileceğimiz en büyük önlem. Hem de bir yandan da en basiti. Rakamların önemini vurgulayan araştırmacılar, ağaç dikme kampanyalarına ve dünyanın normallerini değiştiren yeni rekorlara son verebilmek için Billion Trees Kampanyası sonucunda ortaya çıkan bu çalışmanın çok kıymetli olduğunu vurguluyor.

 

Kaynak:

The Guardian

Reuters

The IndependentYazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!

Önceki yazıyı okuyun:
Kıyıya vuran insanlık olmasın

Orta Doğu ve Afrika'daki savaş ve kıtlık insanları, toplumları, şehirleri, tarihi ve en çok da geleceği etkiliyor. Sığınmacı ve mültecilere...

Kapat