Dünyadan etsiz yaşam haberleri

Bu haftaki #etsizpazartesi yazımızda veganları ve vejetaryenleri ilgilendirebileceğini düşündüğümüz haberleri paylaşmak istedik.

 

Toronto Vejetaryen Yiyecek Bankası

2015’in başında Toronto’da açılan yiyecek bankası zulüm içermeyen, doğaya saygılı ve sağlıklı yiyecekler dağıtıyor. Yiyeceklerin yüzde 50’si taze yiyecekler kullanılarak hazırlanıyor. Hayvan hakları aktivistleri tarafından kurulan yiyecek bankası, bu sayede Younge Street Mission’da yaşayanların ayda iki kere bu yiyeceklerden yararlanmasını sağlıyor.

Vegan yemek dağıtım servisi

Sanatçı Beyonce’nin yeni girişimi 22 Days Nutrition, 22 gün için farklı vegan menüler sunuyor. Fiyatları da 9-16 dolar arası değişiyormuş. Beyoncé gibi birçok kişiye seslenme şansı olan kişilerin veganlık konusunda farkındalık yaratmalarının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Veganlık, vegan beslenme üzerine yazılanları medyada görmek ne kadar heyecan verici olsa da bu durumun bir de rahatsız eden bir tarafı var. Beyonce’nin başlattığı 22 Days Nutrition gibi girişimler vegan beslenmeyi sadece bir beslenme şekline indirgiyor. Vegan beslenmenin sağlık açısından faydaları biliniyor, ancak veganlığı tercih eden birçok kişi sağlıklı olmasının yanısıra hayvanlara yapılan zulmü önlemek adına da böyle bir tercih yapıyor.

İlkokulda vejetaryen yemekler

New York’ta bir okul öğrencilerine vejetaryen yemekler sunmaya karar vermiş. Amerika’daki vejetaryen yemek servis eden ikinci devlet okulu olan The Peck Slip School yönetimi, sağlıklı yiyecekler sunarak öğrencilerinin daha başarı olmalarını hedefliyor. Vejetaryen yemek sunan ilk devlet okulu Public School 244’te (Queens, New York) isteyen öğrenciler evlerinden de yemek getirebiliyorlar. Vejetaryen menü uygulamasının ardından, bir sömestr sonunda aşırı kilolu ya da obezitesi olan öğrencilerin sayısında %2 oranında azalma görülmüş.

vegetables


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Ev yapımı kahve kreması (vegan)

Farklı içerik ve aromalarla çeşit çeşit kahve kreması hazırlayabilirsiniz. Bizim önerimiz ise hindistan cevizi ve vanilyalı vegan krema.

Kapat